Správně naladěná kytara představuje základ pro dobrou hru. Všichni známe klasické ladění E – A – D – G – H – E. Vedle známé formy existují ale další alternativní způsoby ladění. Ty jsou specifické zvukem i způsobem hry.

Kytaristé nejčastěji rozlišují dva způsoby alternativního ladění:

 • open ladění,
 • drop ladění.

První způsob spočívá v naladění kytary do takové podoby, aby při zahrání na volné struny zazněl konkrétní akord. Drop ladění je specifické podladěním nejnižší struny na kytaře (struna E), podle které se následně upravuje zbytek strun.

Open C ladění

Kytara naladěná do open C ladění má hutný a výrazný zvuk. Při rozeznění prázdných strun se ostře ozve akord C. Open C ladění je populární u akustických kytaristů, kteří s ním dosahují plnějšího zvuku.

Open C ladění má jednu nevýhodu. Podladěním strun se sníží dohmat a dochází k drnčení strun o pražce. Problému se zbavíte nastavením vyššího dohmatu nebo pořízením silnějších strun s menším chvěním.

Jak přeladit kytaru na open C ladění? (Od nejnižší po nejvyšší strunu)

E ➞ C    A ➞ G    D ➞ C    G ➞ G    H ➞ C    E ➞ E

Populární písně v open C ladění:

 • Soundgarden – A Thousand Days Before
 • Led Zeppelin – Friends

Open G ladění

Jak název napovídá, při hře na prázdné struny se při open G ladění ozve akord G. Zastřenost ladění způsobila, že open G ladění si oblíbili bluesoví a folkoví kytaristé. Tento způsob alternativního ladění se využívá také při hře na slide kytaru.

Open G ladění vyniká i v kombinaci s kytarovými efekty. Když zvuk kytary přiostříte boosterem a doplníte tremolem, dostanete příjemně kouřem zastřený akord G otevírající řadu bluesových možností.

Jak přeladit kytaru na open G ladění? 

E ➞ D    A ➞ G    D ➞ C    G ➞ G    H ➞ B    E ➞ D

Populární písně v open G ladění:

 • Pearl Jam – Daughter
 • The Rolling Stones – Start Me Up

Open D ladění

A do třetice všeho otevřeného tu máme open D ladění. Stejně jako open G je i tento způsob populární u hráčů na slide kytaru. Struny se opět podlaďují, proto při agresivnější hře doporučujeme zvýšit dohmat.

S open D laděním se setkáte v subžánrech indie hudby. Alternativní kapely vybočující ze středního proudu se díky němu zvukově odlišují. Celkově je ale open D ze zmiňované trojice nejméně používané.

Jak přeladit kytaru na open D ladění?

E ➞ D    A ➞ A    D ➞ D    G ➞ F#    H ➞ A    E ➞ D

Populární písně v open D ladění:

 • Mumford & Sons – The Cave
 • Laura Mauling – What He Wrote

Drop D ladění

Z akustických kytar se přesuneme k elektrice a tvrdším žánrům. Mezi populární rockové ladění patří drop D. V tomto případě se nejnižší struna E podladí o tón dolů. Powerchordy tím získají na intenzitě a díky drop ladění umožňují i rychlejší hru.

Drop D ladění je jedna z nejpopulárnějších alternativních forem. U power akordů si ale dejte pozor na prstoklad. Základní tón se na hmatníku posune o dva pražce níže. To ale po troše cviku umožní rychlejší metalovější hru.

Jak přeladit kytaru na drop D ladění?

E ➞ D    A ➞ A    D ➞ D    G ➞ G    H ➞ H    E ➞ E

Populární písně v drop D ladění:

 • Foo Fighters – Everlong
 • Rammstein – Sonne

Drop C ladění

Zde se už dostáváme do skutečných metalových vod. Drop C ladění vznikne podladěním drop D o další tón dolů. Ve spojení s ostrými kytarovými efekty vytvoříte intenzivní hutný zvuk s plným basovým spektrem.

Zatímco drop D u akustické kytary příležitostně využijete, u drop C akustiku odložte a vezměte její elektrickou sestřičku. Metalové drop C ladění dává potenciál pro nové kytarové riffy a rockery překvapí netušenými zvukovými možnostmi.

Jak přeladit kytaru na drop C ladění?

E ➞ C    A ➞ G    D ➞ C    G ➞ F    H ➞ A    E ➞ D

Populární songy v drop C ladění:

 • System of a Down – Chop Suey!
 • Metallica – Frantic