Také Vás někdy napadlo, že si vyrobíte vlastní kytaru? Pěkně od začátku, šroubek po šroubku. Jasně! Asi s tím bude hodně práce, ale ten pocit, že si postavíte vlastní kytaru by byl k nezaplacení. A co si ji vyrobit na 3D tiskárně? 3D tisk je v poslední době velmi oblíbený. Tisknou se hračky, komponenty do aut a motorek, domy. Tak proč ne hudební nástroje?

Rozhodl jsem se, že to vyzkouším, že si vytisknu kytaru na 3D tiskárně. Pojďte se mnou prožít jedinečné dobrodružství k mé vysněné elektrické kytaře. Začneme ale hezky od začátku, pěkně krůček po krůčku.

Průšacaster

Průšacaster

Jak to celé vlastně vzniklo?

Nutkání pořídit si novou elektrickou kytaru mě přepadlo někdy minulý rok na jaře. Akustických kytar mám poměrně hodně, elektrickou jen jednu. Začal jsem se proto poohlížet, jaký telecaster by byl pro mě ten pravý (miluji telecastery). Po nějakém čase hledání mi vlastně ale došlo, že jsem si přeci vždy chtěl zkusit kytaru vlastnoručně vyrobit. Celý proces výroby byl pro mě velkým lákadlem, kterému jsem nakonec neodolal. Pokud se rozhodnete stejně jako já, máte celkem tři možnosti:

1. Vyrobit si kytaru komplet od začátku. Objednat si dřevo, vše narýsovat, vyřezat, atd. Tuto možnost jsem prakticky ihned zavrhl, protože jsem kytarista, rád na ně hraji. Nejsem tesař a nejsem zdaleka tak šikovný a zručný, abych zvládl celý tento složitý proces uskutečnit sám.

Výrobu kytary "od píky" nechte profesionálům.

Výrobu kytary "od píky" nechte profesionálům.

2. Objednat si tzv. kit. Kit je rozebraná kytara do posledního šroubku, kterou si podle návodu můžete sestavit. Představte si to jako nábytek z Ikei, je to prakticky stejné jen s tím rozdílem, že nestavíte skříň ale kytaru. Tato varianta se mi z počátku velmi líbila, na trhu je mnoho různých kitů ze kterých můžete vybírat. Shodou okolností jsem ale v té době volal s kamarádem, který tiskne na 3D tiskárně a řekl jsem si, proč to nezkusit, proč nezkusit vytisknou kytaru na 3D tiskárně? Bude to fungovat? Bude hrát? Pokud ano jak bude znít? Nerozpadne se při prvních akordech? To byla rozhodně velká výzva.

Kit na výrobu elektrické kytary.

Kit na výrobu elektrické kytary.

3. Průšacaster. Na Průšacaster jsem narazil po nějaké době hledání, vlastně úplně náhodou. Hned jsem ale věděl, že to je to, co hledám, co chci mít, a na co si chci zkusit zahrát. Nikdy před tím jsem nic podobného neviděl, zaujal mne doslova na první pohled. Co je na všem to nejlepší? Na internetu existuje velmi podrobný návod, jak si tuto kytaru krok po kroku vyrobit.

Průšacaster

Průšacaster

Na stránkách https://www.prusa3d.com/cs naleznete kompletní návod, rady a postupy, jak kytaru vyrobit. Najdete zde i zcela ZDARMA přístupné kompletní plány pro 3D tisk jednotlivých částí kytary. Kytara nelze vytisknou kytaru vcelku, je totiž příliš velká pro „hobby“ 3D tiskárnu. Proto je rozdělena na celkem 6 dílů, které se následně budou skládat dohromady.

Vytištěné části Průšacasteru

Vytištěné části Průšacasteru

Ve speciálním programu, který si můžete také stáhnout na stránkách zmiňovaných výše, se podíváte na detaily tisku konkrétních částí. Kolik budete potřebovat materiálu na jednotlivé díly? Jak dlouho budeme tisknout?

Materiál pro 3D tisk se nazývá „filament“. Bez něho se při tisku kytary neobejdete. Bude potřeba ho objednat. Všechny díly navíc nejsou pouze z jednoho druhu filamentu, takže si při případném objednávání dejte pozor na to, ať objednáte ty správné. Pokud máte 3D tiskárnu, program na tisknutí, šablony jednotlivých částí a filamenty, tak můžete tisknout. Velmi rychle ale zjistíte, že to nebude taková sranda, jak jste si možná z počátku mysleli. Jeden díl se tiskne přibližně 9-10 hodin. Samozřejmě ale záleží velmi na tom, jakou máte tiskárnu. Nám tisk jednotlivých částí kytary zabral celkově asi 69 hodin.

Co dál budeme potřebovat?

Jednotlivé části kytary máme, ale co dál? Máme zatím pouze tělo. Krk by se teoreticky dal také vytisknout na 3D tiskárně ale bohužel by dle mého názoru neplnil ty funkce, které by měl kytarový krk mít. Špatně by se na něm hrálo a je otázkou, jestli by obstál v čase. Proto jsem si objednal sadu elektrické kytary Harley Benton T-style, ze které jsem použil dřevěný krk, kobylku, snímače, elektroniku a nějaké další komponenty.

Tolik k úvodu minisérie TISKNU SI KYTARU NA 3D TISKÁRNĚ, doufám, že jsem Vás nalákal. Pojďte se podívat na první díl: