Jeden z nejtěžších a zároveň nejdůležitějších kroků pro kytarové začátečníky je výběr správného nástroje. Ten totiž rozhodne o tom, zda si hraní na kytaru zamilujete nebo naopak. Pokud vyberete špatně a kytara vám nebude vyhovovat, je jasné, že brzy či později skončí někde v koutě. Proto si před samotnou návštěvou prodejny nejprve odpovězte na několik základních otázek, které vám pomohou zjistit jaká kytara je pro vás ta pravá.

Jaký žánr je vám nejbližší?

Hra na kytaru by vám především měla přinášet radost a dovolit vám zahrát si vaše nejoblíbenější melodie. Právě proto byste si před nákupem kytary měli ujasnit jaký hudební žánr je vám nejbližší a jakými známými fláky chcete v budoucnu oslnit své přátele a okolí. Těšíte se na probděné noci u táboráku? V takovém případě vám určitě postačí běžná akustická kytara. Pokud však rádi hrábnete do strun a vaší vášní je hlasitá hudba budete si naopak rozumět s elektrickou kytarou.

Klasické kytary

Klasické kytary neboli lidově „španělky“ jsou hojně využívány ve vážné hudbě a flamencu. Pro tento typ kytary jsou určeny pouze nylonové struny, které disponují jemnými tóny, a navíc jsou mnohem příjemnější na dotek. Právě proto se na ně na rozdíl od jiných kytar hraje výhradně prsty, které netrpí tolik jako u kovových strun. Kvalitní klasické kytary můžete pořídit například od známé značky Yamaha.

Klasická kytara

Klasická kytara

Akustické kytary

Akustické kytary mají své využití ve většině hudebních žánrů včetně jazzu, folku, popu, country, blues, ale i rocku. Pro tento typ kytar jsou určeny kovové struny, které jim dodávají hlasitý a čistý zvuk. Akustické kytary jsou vhodné kvůli svému užšímu hmatníku především pro akordovou hru. Nejznámějším typem je nepochybně Dreadnought známá také jako Westernová kytara, která vás nezklame za žádné situace. Při nákupu můžete vybírat z již ověřených značek jako je Martin, LAG či Fender.

Akustická kytara

Akustická kytara

Elektrické kytary

S elektrickými kytarami se můžete setkat napříč hudebními žánry včetně rocku, metalu, funky či jazzu. Za úplný základ jsou považovány takzvané ST-Modely, na které hrály takové špičky jako Jimi Hendrix či Eric Clapton. Zažitou klasikou jsou i elektrické kytary Les Paul, které si oblíbil například známý kytarista Zakk Wylde.

Při koupi elektrické kytary musíte navíc počítat i s pořízením dalších komponentů jako je kabel a kombo, které dodá kytaře zvuk. Mezi nejznámější výrobce elektrických kytar se řadí například Fender či Gibson.

Elektroakustické kytary

Nepochybně nejvšestrannější jsou elektroakustické kytary, které vypadají stejně jako již zmíněné akustické kytary, ale disponují i snímačem a předzesilovačem. Taková kytara je vhodná jak na hru u táboráku, tak i pro veřejné vystoupení, kde můžete její zvuk zesílit pomocí komba. I v tomto případě můžete vybírat z již ověřených značek jako Martin či LAG.

Jestliže si i přesto nejste jistí svým výběrem můžete se nechat inspirovat oblíbenými kytaristy a nástroji, na které hráli či pořád hrají. V neposlední řadě stojí za zmínku i možnost vybírat mezi pravorukými a levorukými kytarami, které jsou již v současnosti dostupné u všech výše zmíněných druhů.

Jak by měla být velká?

Kytary jsou vyráběny hned v několika velikostech, které se řídí podle výšky hráčů. Velikost je třeba řešit především u dětí, které by se při hraní na velké kytary zbytečně trápily. Jestli chcete vést své ratolesti k lásce k hudbě již v předškolním věku určitě vybírejte z kytar o velikosti 1/4.

U dětí na prvním stupni jsou vhodnější kytary s označením 3/4 a u dětí na druhém stupni můžete vybírat mezi velikostí 7/8 či 4/4. Kytary o velikosti 7/8 jsou určeny pro osoby s výškou do 165 cm. Naopak kytary s označením 4/4 představují největší možnou velikost.

Z čeho by měla být vyrobena?

Při výběru kytary byste měli dbát i na kvalitu materiálu, který je klíčový pro její výsledný zvuk. Podle použitých materiálů se na trhu můžete setkat se třemi kategoriemi kytar:

  • Překližkové kytary – kytary jsou v tomto případě vyráběny pouze z překližky, která je jedním z nejdostupnějších a nejlevnějších materiálů, což se odráží i na ceně a kvalitě nástrojů
  • Polomasivní kytary – přední deska kytary je vyrobena pouze ze dřeva
  • Celomasivní kytary – celé tělo kytary je vyrobeno ze dřeva. Nástroje v této kategorii jsou považovány za jedny z nejkvalitnějších

Kytary jsou vyráběny jak z tvrdého, tak i měkkého dřeva, přičemž každá část (tělo, krk, hmatník) může být vyrobena z různých typů materiálů. Do první zmíněné skupiny patří například smrk či cedr, které nabízí mnohem ostřejší, čistší a zvonivější zvuk. Naopak tvrdé dřevo jako mahagon či palisandr vytváří mnohem hutnější a temnější tóny.

Levné kytary jsou nejčastěji vyráběny z lipového dřeva, které je sice méně kvalitní, ale začátečníkům či svátečním hráčům určitě postačí. Při výběru elektrických kytar byste se neměli zaměřit pouze na samotný materiál, ale i tvar kytary a kvalitu snímačů.

Vyplatí se šetřit?

I když se nechystáte stát rockovou hvězdou či kytarovým virtuózem platí pravidlo, že byste na své první kytaře neměli šetřit. Od levných kytar nemůžete očekávat velké výkony a pokud se chcete opravdu naučit hrát bude pro vás mnohem jednoduší cvičit na kvalitním nástroji. Běžní hráči si vystačí s investicí okolo 6 000 Kč. Naopak pro ty, co to s hraním na kytaru myslí vážně, je lepší se poohlédnout po nástrojích v cenové hladině od 10 000 Kč a výše.

Jestli jste si již odpověděli na všechny otázky a víte, která kytara je pro vás ta pravá, můžete si to namířit do nejbližší prodejny. Tam vám zkušený personál poradí s finálním výběrem, a navíc vás nechá jednotlivé kousky vyzkoušet. Získáte tak jedinečnou možnost zjistit jaká velikost a tvar kytary vám vyhovuje a zda se vám dobře drží. Při zkoušení se nezapomeňte zaměřit i na zvuk a porovnejte ho s ostatními kytarami v nabídce.