Výběr vhodného nástroje je pro každého začínajícího hráče velmi důležitý. Začátky totiž nejsou snadné – a záleží na vaši vůli a píli, kterou do učení vložíte. S kytarou, kterou budete již od začátku zbožňovat, bude toto přání ještě více umocněno. Pokud už máte ujasněné, jaký typ hudby chcete hrát a který typ kytary tedy pro vás bude ten pravý, zbývá vyřešit poslední otázku - kolik peněz budete muset investovat, aby se jednalo o kvalitní nástroj?

Cena podle typu a velikosti kytary

Ať už jste si vybrali klasickou španělku, na zvuk bohatý dreadnought nebo velké jumbo, jednotlivé typy se od sebe budou cenově lišit. V případě, že nemáte příliš vysoký budget, doporučujeme si sednout k internetovému prohlížeči a pečlivě si na hudebnických eshopech porovnat ceny vámi zvoleného typu. Kytara pro začátečníka může být klidně levnější, důležité je, aby ladila, nebyla ledabyle zpracovaná a neměla křivý krk.

Pokud jste si vybrali kytaru určité značky, je celkem možné, že daný výrobce bude mít i cenově dostupnější nižší třídu kytar. Mezi takové výrobce se řadí např. Blond, Fender, Cort či Yamaha. Obecně však platí, že pokud sáhnete po nejlevnějším modelu, který je na trhu dostupný, nelze od takového nástroje očekávat zázraky. Co se týče elektrických kytar, i ty lze sehnat ve finančně dostupnějších provedeních. Oblíbený nenáročný model je Stratocaster, který je mezi začátečníky velmi oblíbený zejména pro svoji univerzálnost.

Cena podle technologie a použitých materiálů

Technologie použité na zpracování a výrobu kytary mají zajisté přímý vliv na její cenu. Co však ovlivňuje hodnotu kytary ještě více, jsou použité materiály. Výběr dřeva zásadně ovlivňuje výsledný zvuk, který bude nástroj ve výsledku vydávat. Kvalitnější dřevo také zaručuje delší životnost kytary.

Nejčastější druhy dřeva, které výrobci používají, jsou smrk, olše, mahagon, javor, cedr či palisandr. U finančně nenáročných modelů se většinou setkáte s laminovaným dřevem nebo překližkou, kde obvykle tvoří celý korpus. O něco dražší jsou potom polomasivní série kytar, kde je překližka kombinovaná s masivním dřevem.

Ačkoliv levné překližkové modely nenabídnou tak komplexní zvuk jako v případě kvalitněji zpracovaných kytar, jejich velká výhoda tkví v nenáročnosti na údržbu a v odolnosti. Pokud tedy hledáte kytaru, která nebude stát moc peněz a kterou můžete bez obav vytáhnout k táboráku, překližkové modely kolem pěti tisíc korun pro vás budou to pravé.

U elektrických kytar se nejčastěji setkáte s olšovým dřevem, které je oblíbené zejména u modelů Stratocasterů a Telecasterů. Má výbornou odezvu a dlouhý sustain, který je u hráčů na elektrickou kytaru žádaný. I zde se však dají najít nenáročnější modely, které jsou vyrobené z překližky či vrstveného dřeva. Než se tedy definitivně rozhodnete pro konkrétní kytaru, pečlivě si prostudujte její parametry.

Cena podle kvality zpracování

V případě, že už máte vybraný model, který odpovídá vašim představám a vejde se i do vašeho budgetu, kytaru si běžte vyzkoušet. Důrazně nedoporučujeme nástroj objednávat přes internet, dokud si ho neosaháte. Je totiž velmi důležité, aby vám kytara na první dobrou sedla a hrálo se vám na ni pohodlně. Také si při vyzkoušení můžete důkladněji prohlédnout, jak kvalitně je kytara zpracovaná.

Jsou všechny separátní díly pevně usazené nebo vykazují byť i jen minimální vůli? Je krk rovný a nevybočuje? Jsou pražce rovné a pevně usazené na hmatníku? Neřežou vás konce pražců do prstů? Jde kytara bez obtíží naladit? Obecně platí, že při vybírání kytary z levnější cenové kategorie lze počítat s tím, že některé věci nebudou zcela dokonalé, ovšem žádné zásadní chyby by kytara vykazovat neměla.

Nová versus stará kytara

Při nákupu kytary platí, že čím levnější kytara, tím složitější nákup. Pokud si nejste zcela jistí, vyplatí se vzít sebou na pomoc někoho, kdo má s kytarami zkušenosti a komu věříte. Obzvlášť to pak platí v případě, že se rozhodnete kytaru pořídit z druhé ruky. Kytary se na bazarových serverech nabízí neustále a ve většině případů si můžete vybrat opravdu z velkého množství inzerátů. Jak ale nenaletět? Základem je kvalitní inzerát s maximem informací o daném modelu, roku výroby, druhu dřeva, typu snímače a celkovém stavu kytary. Samotný model si pak můžete vyhledat na internetu a zjistit, zda odpovídá vašim požadavkům.

Při komunikaci s prodávajícím se zajímejte i o to, jak bylo s kytarou zacházeno, jak byla používaná a v případě masivních či polomasivních materiálů také o to, jak byla skladovaná. Dřevo má totiž tendenci pracovat a v případě nesprávné péče může být kytara po pár použitích od koupě z druhé ruky zralá na opravu. Při zkoušení nástroje přehrajte tóny po celém hmatníku, čímž zjistíte, zda zde není defekt. Zkontrolujte také pečlivě desku, jestli není prasklá či zborcená. V případě, že zjistíte, že je deska v oblasti mezi kobylkou a ozvučným otvorem vmáčklá nebo vydutá, je to problém. Také se zaměřte na to, zda není odlomená část překližky či lemování. I když se může zdát, že se jedná jen o kosmetické vady, časem tudy může vnikat vlhkost, což výrazně snižuje životnost nástroje.

Ideální cena kytary pro začátečníka

Neexistuje tedy žádné univerzální vodítko, které by řeklo, kolik máte do kytary investovat. Je na každém, aby pečlivě zvážil, jak a často a k jakým účelům bude kytaru využívat. Obecně však lze říci, že pokud nemáte od kytary vysoké očekávání nebo hledáte nástroj, který použijete jen občas či si ještě nejste jistí, že vás hraní na kytaru bude skutečně bavit, obstojné nové kousky lze zakoupit už do 5000 Kč. Zkušenější hráč může zabrousit do střední třídy kolem 8 – 10 tisíc, kde lze najít již opravdu kvalitní polomasivní kytary.