Kytara je již stovky let považována za nejoblíbenější strunný nástroj, a to především díky své všestrannosti a jednoduchosti. Postupem času se tedy začaly objevovat různé její varianty včetně jejího menšího příbuzného ukulele. To se v poslední době těší velké oblibě napříč světem. Jaký je mezi nimi rozdíl a na který nástroj byste měli vy osobně vsadit?

Ukulele není jen menší kytara

V první řadě se podíváme na to, jaký je mezi těmito dvěma „rivaly“ rozdíl. Klasická kytara, kterou si každý z nás po vyslovení tohoto pojmu představí, je velmi flexibilní nástroj, se kterým můžete zahrát prakticky jakýkoli žánr.

Bez ohledu na typ kytary vás v porovnání s ukulele zaručeně překvapí jejich velikostní rozdíl. Kytara obecně disponuje mnohem větším tělem, díky čemuž dokáže vytvářet hutnější a hlasitější tóny. Ukulele naopak tvoří drobounké tělo, kvůli čemuž je opatřeno i výrazně kratším a užším hmatníkem.

To nás přivádí k jednomu z hlavních rozdílů mezi oběma nástroji, a to počtem strun – na kytaře je běžně nataženo šest strun, kdežto na ukulele pouze čtyři. V neposlední řadě je velmi rozdílný i samotný zvuk. Na ukulele vzhledem k jeho původu zahrajete především havajské tóny, které působí velmi jemně až hřejivě.

I když ukulele nenabízí nějak výrazný rozsah, stále si na něm můžete zahrát širokou škálu hudebních žánrů, které však budou doprovázeny jeho typickým zvukem. Pokud jste fanoušky například rocku či metalu, určitě pro vás bude lepší sáhnout po kytaře.

Ukulele může být pro mnoho lidí jednodušší než kytara.

Ukulele může být pro mnoho lidí jednodušší než kytara.

Kytara k táboráku, ukulele raději na cesty

Při výběru svého nového hudebního nástroje byste měli dbát i na praktičnost. Rozhodující tak bude zejména prostředí, kde chcete převážně hrát. Jestliže se řadíte pouze mezi příležitostné hráče a rádi hrábnete do strun například během cestování, bude pro vás mnohem snazší s sebou vzít ukulele než neskladnou kytaru. Tu využijete především u táboráku, kde ji často střídá i samotné ukulele.

Abyste mohli zahrát alespoň pár tónů, budete se nejprve muset na jeden z těchto nástrojů naučit hrát. Pro většinu začínajících hráčů bude nepochybně mnohem snazší hrát na ukulele, a to díky užšímu hmatníku – už během pár dní tak budete schopni zahrát i těžší písničku. Pokud se chcete o hře na ukulele dozvědět více a získat užitečné tipy a rady, určitě navštivte web ukulelko.cz.

Na druhou stranu se ale najdou i lidé, pro které může být hra na ukulele doslova peklem. Velký problém s ní mají především lidé s velkýma rukama, kterým bude pohyb po hmatníku poměrně složitý. Pokud se mezi ně řadíte i vy, sáhněte raději po kytaře a až postupem času se zkuste propracovat k ukulele.

V českých e-shopech i kamenných obchodech najdete velký výběr nástrojů ve všech cenových kategoriích.

V českých e-shopech i kamenných obchodech najdete velký výběr nástrojů ve všech cenových kategoriích.

Na co byste neměli zapomenout je i finanční stránka, která bude pro většinu začátečníků rozhodující. Základní modely ukulele jsou zpravidla cenově dostupnější než klasické kytary. V průměru cena startovním ukulele startuje okolo 1000 Kč. Za základní kytaru si připlatíte, a to minimálně 3000 až 4000 Kč. U obou nástrojů však platí, že pokud chceme trochu slušnější nástroj, je dobré investovat alespoň trojnásobek základní ceny. Investice se vám vrátí na lepším zpracování a stabilnějším ladění.

Kytara nebo ukulele – která varianta je lepší?

Výše jsme si prošli téměř všechny důležité faktory, které byste při výběru nástroje měli obvykle zhodnotit. Teď už tedy jen zbývá rozhodnout, který nástroj je výherní. Bohužel vás budeme muset zklamat – ani my vám nedokážeme jednoznačně říct, která z variant je lepší.

Kytara i ukulele mají svá specifika, která je jen velmi těžké porovnávat. Velká část hráčů tak dříve či později dojde k názoru, že se naučí hrát na oba nástroje. Obvykle je zvykem, že většina začátečníků začíná s klasickou kytarou a až poté se přesune k ukulele. V současnosti je však ale již běžné, že se naučí hrát nejprve na ukulele a poté nabyté vědomosti a dovednosti uplatní při učení hry na kytaru.

Každopádně byste se při výběru měli řídit svými potřebami a možnostmi. Jestli nemáte žádné velké ambice a jen si chcete občas zahrát pro radost, určitě zvažte koupi ukulele. Pro milovníky hudby, kteří mají v plánu se dále rozvíjet, bude lepší, když si pořídí kytaru, se kterou se mohou ponořit do široké škály žánrů a stylů.