Moderní doba skýtá zcela nové možnosti. To se týká i hry na hudební nástroje. Chytré telefony, tablety a počítače umožňují propojení s aplikacemi, které usnadní nejen hru na kytaru. Představujeme vám nejlepší aplikace pro kytaristy, které si stáhnete do telefonu.

Ladičku, zpěvník i samotnou kytaru známe v klasické analogové podobě. Chytré hlavy ovšem vyvinuly i moderní aplikace pro kytaristy, díky kterým si tyto nástroje stáhnete do telefonu. Díky tomu je máte všude s sebou a po ruce.

Mango zpěvník

Jednoduchý zpěvník plný českých písniček stáhnete na Android i iOS. V jeho databázi najdete přes 50 000 písniček a stále přibývají další. Zpěvník umožňuje vložení písniček z veřejných zdrojů jako Ultimate Guitar nebo Supermusic, které kytaristi velmi dobře znají.

Samotná aplikace funguje jako klasický zpěvník. Najdete v něm i moderní funkce jako transpozici do jiných tónin. Šikovná je i fronta písniček, kterou využijete třeba při hraní v hospůdkách nebo u táboráku.

Česká aplikace Mango zpěvník je v základní verzi zdarma. Limitována je ovšem 20 uloženými písničkami ve zpěvníku. Jestliže vám tento limit nestačí, prémiová verze zpěvníku stojí sympatických 80 Kč na měsíc.

Aplikace Mango Zpěvník

Aplikace Mango Zpěvník

Guitar Pro

Bez programu Guitar Pro se obejde jen málokterý kytarista. Program umožňuje editaci, přehrávání a sdílení not nebo celých partitur nejen pro kytaristy, ale například v rámci celé kapely. Díky tomu se z Guitar Pro stal nejdostupnější nástroj na skládání hudby.

Tím ale výčet jeho funkcí nekončí. Na internetu najdete statisíce tabulatur, které do programu snadno nahrajete. Díky tomu se z Guitar Pro stane efektivní nástroj na výuku kytarových sól a partů obecně.

Guitar Pro spustíte ve Windows, MacOS, iOS i Androidu. Aplikace do telefonu navíc disponuje všemi základními funkcemi k prohlížení a editaci partů. Nová licence na Guitar Pro stojí přibližně 1600 Kč. Za tuto cenu dostanete 5 licencí, které si rozdělíte třeba v kapele nebo mezi známými.

Aplikace Guitar Pro

Aplikace Guitar Pro

Ladičky do telefonu

Neexistuje pouze jedna – seženete jich desítky. Záleží na tom, co od ladičky do telefonu očekáváte. Ladičky v telefonu se hodí pro rychlé naladění třeba při hraní u táboráku nebo v hospůdce. Jejich výhoda je jasná – nepotřebujete další zařízení a nezapomenete ji doma.

Problém mobilních ladiček je jejich citlivost. Pro přesné naladění potřebují absolutní ticho a klid. To ale mezi partou přátel najdete jen stěží. Orientační ladění tak, aby vaše hra netrhala uši, s ní ale zvládnete za každé situace.

Nejlepší ladičky do telefonu

  • Tuner – gStrings – jednoduchá a osvědčená ladička do telefonu. Aplikace má jen pár MB a spustíte ji pouze na Androidu. Kromě kytary s ní naladíte i ukulele, housle, kontrabas a další strunné nástroje. V základní verzi je zdarma a obsahuje všechny funkce.
  • GuitarTuna – ladička do telefonu s dalšími funkcemi jako metronom nebo funkce k podladění kytary. Primárně se zaměřuje na kytary a jde jí to skvěle. Kytaristé ji oceňují především díky její přesnosti. Stáhnete ji na iOS i mobilní telefony s Androidem.
  • BOSS Tuner App – mezi kytaristy známá firma BOSS přišla jako první s automatickou chromatickou ladičkou. Ta je dnes již poněkud přežitá. Její design si ale vzala aplikace pro iOS i Android. Ladička si poradí i s dalšími nástroji včetně těch dechových.

Ultimate Guitar Tabs

Monstrózní zpěvník plný nejznámějších zahraničních písní. Databáze obsahuje přes 1,1 milionu songů z celého světa. S českými šlágry ale příliš nepočítejte. Pokud sháníte akordy na Stánky nebo Bednu od whisky, stáhněte si raději Mango zpěvník.

Kromě monstrózní databáze umožňuje Ultimate Guitar Tabs řazení a katalogizaci písniček. Vše je přehledné a seřazené s knihovnickou přesností. Na stránkách navíc najdete i početnou uživatelskou komunitu, která sdílí svoje zkušenosti.

V základní verzi je Ultimate Guitar Tabs zdarma. Placená verze stojí 1500 Kč na rok a umožňuje nastavení tempo nebo rozdělení písně podle jednotlivých nástrojů. Aplikace navíc velmi dobře spolupracuje s programem Guitar Pro.

Aplikace Ultimate Guitar Tabs

Aplikace Ultimate Guitar Tabs

Rocksmith+

Na konci pro vás máme něco speciálního. V roce 2011 přišlo herní studio Ubisoft se speciálním kabelem, který propojil elektrickou kytaru s počítačovou hrou. Aplikace od té doby prošla četnými změnami, základní premisa ale zůstává.

Současná verze Rocksmith+ umožňuje propojení elektrické kytary se hrou. V aplikaci najdete tutoriály a návody na zvládnutí různých kytarových technik. Hlavní tahák je ale možnost hraní na kytaru společně s vaší oblíbenou kapelou.

Počítačová hra Rocksmith+ funguje podobně jako Guitar Hero. Na rozdíl od plastové hračky ale hrajete na skutečnou kytaru. Herní zážitek je proto výrazně autentičtější. Propojovací kabel stojí 800 Kč a za hru zaplatíte 2400 Kč ročně. Za tyto peníze vám ale přinese hodiny zábavy.

Hra Rocksmith+

Hra Rocksmith+

Stáhněte si nejlepší aplikace pro kytaristy

Vybrali jste si? Jaké aplikace pro kytaristy preferujete? Někdo si rád hraje, jiného zase baví technologické aplikace. My jsme vám představili ty nejlepší, které máme ve svých telefonech a počítačích.