Oheň příjemně hřeje, přátelé si mezi sebou posílají láhev a vzduchem se line uzená vůně opečených buřtů. Co chybí ke štěstí? Přeci kytara a trochu společného notování. Připravili jsme pro vás 5 nejlepších trampských písní, se kterými u táboráku zaválí i kytarista-začátečník.

Česká trampská píseň je fenomén. Severní vítr, Montgomery a další známe už z mateřské školky. Věděli jste ale, že většina pochází ze zahraničí? Původ mají v americkém country, které jsme si přetvořili k obrazu svému.

Nedvědi – Stánky

Akordy na Stánky

O původu stánků na levnou krásu vedou folkaři debaty dodnes. Co tím bratři Nedvědi mysleli? Pro někoho se jedná o vzpomínku na dětství, jiní za tím vidí hrozbu papundeklového bohatství 90. let. 

Jedno je ale jisté. Na Strahově zpívali s dvojicí kytaristů Stánky tisíce dalších hlasů a dnes je to nejznámější folková píseň. U táboráku ní získáte pochvalu a souhlasné mručení od mladé i starší generace.

Greenhorns – Jesse James

Akordy na písničku Jesse James

Příběh Robina Hooda z Divokého západu vznikl jako americká lidová píseň. V českých luzích a hájích Jesseho Jamese přetextovala country kapela Greenhorns, ve které zpívala taková esa jako Michal Tučný. Víte, jak to s tímto oblíbeným padouchem skončilo? 

Waldemar Matuška – Vítr to ví

Akordy na písničku Vítr to ví

Kdo by neznal scénu z Forresta Gumpa, kdy životní láska Jenny zpívá zakrytá jen kytarou bandě vojáků? Píseň Blowin’ In The Wild nahrál v roce 1962 Bob Dylan jako kousavý protestsong. Do češtiny ho převedl Ivo Fischer, který vkusně zachoval ironické doslovné znění jako dělané do tehdejší šedé doby.

Milan Chladil – Dajána

Akordy na Dajánu

Jednu z nejznámějších táborových písní přeložil pro Milana Chladila Zdeněk Borovec. Původně ji ale nazpíval teprve 16letý Paul Anka v roce 1957 ve výrazně rytmičtějším vyznění. Potlachy u českých táboráků z ní nakonec udělaly melancholickou písničku, v jejímž textu se vidí nejedna zasněná dívka.

Spirituál Kvintet – Stará archa

Akordy Stará archa

Ani poslední z táborákových písní nevznikla v Čechách. Původně se jmenuje The Old Ark’s A-Moving a v její skladbě slyšíte tóny irských přistěhovalců. Pro české trampaře ji předělala jedna z prvních folkových kapel Spirituál Kvintet, kteří ji opatřili nekonečným textem, ze kterého si stejně pamatujeme jen známé Archa má cíl, archa má směr. 

Výběr nejlepších písní k táboráku je nekonečný. U táboráku si zapálený kytarista poradí prakticky s jakýmkoliv žánrem. Vedle bratří Nedvědů tak často zní Marek Ztracený a Poletíme? Chce to jen správné akordy, se kterými vám poradí náš bohatý zpěvník.