Každoroční výběr vánočních dárků se pro mnohé stává výzvou, kdym arně přemýšlíme nad tím, co koupíme našim známým. Patří do vašeho okruhu známých kytarista? Máme pro vás tipy na nejlepší vánoční dárky pro kytaristy.

V nákupním rádci vás provedeme po různých cestách, které se vám otevírají. Nezapomeňte ale na to, že finální výběr je vždy jen na vás. Pro výběru nejlepších dárků pro kytaristy se proto zaměřte i na to, jaká je obdarovaná osobnost a zda o podobný dárek stojí.

Je vhodné dát jako dárek kytaru?

Je vhodné dát jako dárek kytaru?

Kytara jako dárek?

Když se řekne dárek pro kytaristu, většině se vybaví nový nástroj. Kdo ale nějakou dobu zná a žije s hudebníky, tak ví, že vydávat se do podobných vod je riskantní dobrodružství.

Muzikanti mají k nástrojům specifický vztah. Kytary pro ně suplují role milenek, manželek a nejlepších kamarádů. Výběru nástrojů věnují dlouhé večery a porovnávají spoustu parametrů. Barva a tvar kytary přitom stojí až na chvostu kritérií.

Kytaru jako dárek vybírejte pouze tehdy, znáte-li přesné preference obdarovaného. Výběr nástroje je dlouhá a komplikovaná cesta, proto volbu vždy konzultujte. Nebo si přečtěte ostatní tipy na dárky pro kytaristy.

Lístky na koncert

Vstupenky na vystoupení oblíbených muzikantů se s jejich rostoucí cenou stávají stále méně dostupné. Lístky na koncert, obzvlášť do velké haly a před pódium, udělají radost všem muzikantům, nejen kytaristům a kytaristkám.

Před nákupem projeďte historii poslechů na Spotify a zaměřte se na to, jakou muziku kytarista poslouchá. Nechcete přece dát lístky na kapelu, kterou obdarovaný vůbec nezná.

Nebo na to jděte z druhé strany a zariskujte. Menší regionální kluby pravidelně pořádají koncerty méně známých kapel. Právě zde se ale líhnou budoucí hudební legendy. Leckdy se takto strávený večer stane pro muzikanta inspirativní v další hudební tvorbě.

Očekávané koncerty v roce 2024

 • Slaughter to Prevail – 25. 1. 2024, SaSazu, Praha – milovníci tvrdého deathcoru jásají. Populární bijci Slaughter to Prevail na podzim 2023 oznámili turné po Evropě. Nevynechají ani Českou republiku, kde mají silnou fanouškovskou základnu.
 • Ed Sheeran – 27. 7. 2024, Areál 360, Hradec Králové – zrzavý miláček s kytarou zahraje v České republice už poněkolikáté. Tentokrát to ale nebude v Praze, ale ve vzkvétajícím areálu letiště v Hradci Králové, kam ho pozvali pořadatelé festivalu Rock for People.
 • Thirty Seconds to Mars – 15. 5. 2024, Sportovní hala FORTUNA, Praha – ale teď už zpátky do Prahy. TSTM v čele s hercem a zpěvákem Jaredem Leto do Čech nepřiletí poprvé. Po posledním koncertu ale nadšení fanoušci očekávají reparát v podobě lepšího zvuku.

Kurzy a masterclasses

Život kytaristy se skládá z neustálého učení se novým technikám, zlepšování se a pravidelného cvičení. Ostatně proto vznikl také náš blog, na kterém prezentujeme rady a tipy pro kytaristy.

Prezenční i online kurzy pro kytaristy jsou skvělá možnost, jak podpořit hudební kariéru a tak trochu sázka na jistotu. K hudebním kurzům má totiž spousta kytaristů kvůli jejich rozdílné kvalitě ostych a spíše se jim vyhýbá. Kvalitní kurz jako dárek tuto bariéru ovšem zboří.

Kytarové workshopy

Tam, kde kurzy nestačí, nastupují hudební workshopy. Ty se více zaměřují na individuální práci s kytaristou. Nejde pouze o přednášky. Workshopy sází na přístup jeden na jednoho, a proto se neobejde bez fyzického kontaktu.

Kytaristé se na workshopech naučí nové techniky i spoustu hudební teorie. Kytaroví lektoři se zaměří na místa, kde je nejvíce bolí pata a kurzy zaměří muzikantům na míru. Nabízejí je různé instituce i soukromé hudební školy podle věku, zkušeností i hudebních žánrů.

Vinylová deska

Posedla vašeho kytaristu nebo kytaristku LP mánie a má doma sbírku vinylových desek? Máte štěstí. Dárek se vybral za vás.

Nenápadně si prohlédněte hudebníkovu sbírku a prozkoumejte vody internetu. Vinylové desky mají tu výhodu, že obvykle existují v několika vydáních. Na výběr tak máte od jednoduchých bookletů až po obsáhlé sběratelské edice.

Životopisy muzikantů

Pokud obdarovaný kytarista nevlastní gramofon, nezoufejte. I tak mu můžete dát pod stromeček trochu kulturního obohacení. Životopisné knihy nechávají nahlédnout do zákulisí osudů slavných muzikantů a legendární kytaristé jsou v tomto ohledu vděčné téma.

Jaké životopisy kytaristů koupit?

 • Led Zeppelin – Kompletní příběh – biografie jedné z nejúspěšnějších kapel životní historie mapuje všechny etapy její působení od dob vzniku přes období konfliktů Roberta Planta a Jimmyho Page až po osudy členů kapely po rozpadu Led Zeppelin.
 • Bratři Youngové – netradiční zpracovaný životopis dvou australských bratrů, kteří nezaložili žádnou jinou kapelu než AC/DC. V knize se rozpovídali o svém vztahu, kapele, přístupu k tvorbě i vzniku legendárních kytarových riffů.
 • Jimmi Hendrix – Začínat od nuly – těžko najde kytaristu s osobitějším zvukem. Hra Jimiho Hendrixe se dostala do učebnic a kytaristovi se věnuje spousta knih. Jedním z nich je kniha Začínat od nuly vyprávěná z pohledu umělce. Nevyhýbá se konspiračním teoriím kolem kytaristovi smrti i názorům na soudobé muzikanty jako Eric Clapton a B. B. King.
 • Těžší než nebe – Životopis Kurta Cobaina – kultovní Smells Like Teen Spirit na kytaru zahrál alespoň jednou v životě každý. Nelítostný osud Kurta Cobaina mapuje životopis, který se nevyhýbá ani těžším tématům.
 • Děda Gus a já – dost možná to nejlepší nakonec. Rozhovory Keitha Richardse (Rolling Stones) s jeho dědečkem Gusem, který hrál v jazzové kapele. Kniha přináší pohled do intimních zákoutí legendárního kytaristy s nezaměnitelnou vizáží. O uměleckém genu v rodině Richardsových svědčí i ilustrace od dcery Keitha Richardse.

Merchandise oblíbených kapel

Dárkové předměty a trička s názvy kapel jsou nedílnou součástí šatníku každého kytaristy. Proč mu proto neudělat radost a nedat mu relikvii s logem jeho oblíbené kapely?

Merchandise neznamená pouze tričko. Fanoušci milují jakékoliv raritní předměty. Největší radost udělá například tričko podepsané členy kapely. V takovém případě zabruste na internetové aukce.

Kytarové propriety

O tom, že se kytara jako dárek příliš nehodí, píšeme hned v úvodu. Přesto ale existují další kytarové předměty, které udělají radost a hodí se každému kytaristovi.

Vtipně a originální působí netradiční hudební nástroje. Hráč se na ně snadno naučí, mají vlastní originální zvuk a hra na ně muzikantům zlepší rytmické i harmonické vlastnosti. Jaké netradiční nástroje se hodí pod stromeček?

 • Brumle
 • Okarína
 • Kalimba
 • Kazoo
 • Kastaněty

Tím ale výběr nekončí. Kytarový spotřební materiál představuje významnou položku v rozpočtu hudebníků. Nenápadně proto mrkněte hráči na kytaru do kufru a kupte mu stejnou sadu náhradních strun, které tam najdete.

Jako další kytarové pomůcky slouží i kapodastr nebo ladička. Pokud si s výběrem nevíte rady, ochotně vám poradí v obchodech s hudebními nástroji.

Radost kytaristovi udělá také kytarový popruh na míru. Po České republice se pohybuje spousta šikovných řemeslníků, kteří vám do koženého popruhu vygravírují věnování. Díky tomu se dárek pro kytaristu stane opravdu originální a zaručujeme vám, že muzikantovi udělá radost.

Nejlepší dárky pro kytaristy jsou ty od srdce

Lámete si hlavu s dárkem pro kytaristu? Máme pro vás tu nejlepší radu. Vybírejte srdcem, nikoliv hlavou. Muzikanti jsou nevděčná sorta lidí, kteří si svoje pomůcky a nástroje vybírají sami na míru. Jen málokdo tak zná jejich skutečné potřeby.

Pokud ale muzikanta dobře znáte, zkuste zaexperimentovat. Možná přijdete na originální dárek, který mu pod stromečkem udělá radost. Přejeme vám krásné Vánoce, ať už pod stromeček zabalíte cokoliv.