Kytara, stejně jako každý hudební nástroj vyžaduje náležitou péči, za kterou se vám následně odmění dlouhou životností a kvalitním zvukem. Kytary jsou velmi náchylné na vlivy okolního prostředí, které je v některých případech dokážou i nenávratně poškodit. Právě proto je nutné věnovat nástroji dostatek času a pozornosti i v době, kdy na něj zrovna nehrajete.

Základem je správné skladování

Pokud chcete, aby vaše kytara vypadala a zněla stále stejně jako z obchodu, je důležité ji uchovávat na bezpečném místě a ve vyhovujícím prostředí. V žádném případě byste neměli kytaru vystavovat extrémním teplotám, které mohou ovlivnit nejen její vzhled, ale i funkčnost. Pokud ji necháte například na přímém slunci během letních měsíců, je více než pravděpodobné, že si na ni po vašem návratu už nezahrajete. Vysoké teploty totiž povolují spoje na kytaře, což může vyústit až k odlepení kobylky. Naopak mráz má negativní vliv především na lak kytary, který může i během krátké chvíle popraskat.

Největším prohřeškem některých kytaristů je pokládání kytary kamkoli se jim zlíbí, což často vede k četným mechanickým poškozením. V tomto případě vám nepomohou ani dostupné kytarové stojany či věšáky na zeď, ze kterých ji můžete nechtěně shodit. Raději vsaďte na kvalitní kytarová pouzdra či kufry, které dokážou kytaru ochránit před poškozením a vnějšími vlivy. Při změně prostředí je vhodné kytaru nechat uloženou uvnitř pootevřeného pouzdra a chvíli počkat, než se aklimatizuje.

Pozor na vlhkost

Kytary jsou vyráběny z různých typů dřevin, jejichž vzhled a vlastnosti značně ovlivňuje vlhkost prostředí, ve kterém se vyskytují. Ideální je nástroj skladovat v prostředí s 40-50% vlhkostí, což je v našich podnebných podmínkách často těžké dodržet. Na vlhkost by si měli dávat pozor především majitelé celomasivních kytar, které jsou vyráběny pouze ze dřeva a vyžadují tak mnohem více péče.

Pokud kytaru skladujete ve vlhkém prostředí, brzy budete moci pozorovat na jejím těle viditelné změny. Přední deska pomalu začne zvětšovat svůj objem a následně se vyboulí, což může vést k poškození dalších částí kytary. Pokud k nim ještě nedošlo můžete se ji pokusit zachránit pomocí vysoušeče, který vložíte do těla kytary.

Během léta jsou naopak kytary náchylné na vysychání, které vede k smršťování přední desky a k jejímu následnému pokřivení či propadnutí. I v tomto případě je možné na trhu sehnat speciální zvlhčovače, které se napustí vodou a vloží opět do těla kytary. Podle úbytku vody potom poznáte, jak moc je kytara zvlhčená a zda máte v tomto procesu nadále pokračovat. Po celou dobu je nutné kytaru skladovat v pouzdru a dopřát jí bezpečné a vyhovující prostředí.

Čištění kytary

Důležitou součástí péče o kytaru je nepochybně její pravidelné čištění, které značně prodlužuje její životnost a dokáže předcházet i některým poškozením. Obecně je doporučováno kytaru čistit před i po hraní, a to buď lehce navlhčeným či suchým hadříkem. Stejnou péči byste měli věnovat i strunám, jejichž zvuk mohou ovlivnit usazené nečistoty. Těm můžete předcházet i důkladným mytím rukou před hraním a následným očištěním strun suchým hadříkem nebo speciálním čističem na struny.

Jednou za čas byste měli kytaru kompletně vyčistit a ošetřit kytarovou kosmetikou. K běžnému čištění jsou většinou využívány hadříky z mikrovlákna, které zbaví povrch kytary prachu a lehkých nečistot. Až poté můžete přistoupit k nanášení čističe a případně i leštidla, kterým ošetříte lak kytary. Před použitím jakékoli kosmetiky si vždy předem zjistěte, z jakých materiálů je kytara vyrobena. Pokud byste například použili leštidlo, které není určeno na daný typ laku, mohli byste ho poškodit a zbytečně byste vyhazovali peníze za jeho opravu v servisu.

Pokud si nevíte rady s výběrem kytarové kosmetiky, zkuste se zaměřit na kvalitní značky jako například Dunlop či BIG BENDS, které nabízí i sety pro začátečníky.

U elektrických kytar je čištění o trochu složitější, jelikož disponují více díly než běžné akustické kytary. Nejvíce nečistot se usazuje především na snímačích, což může mít brzy vliv i na zvuk samotné kytary. Čas od času je tedy vhodné snímače odinstalovat a vyčistit speciálním čističem. Stejně můžete postupovat i u zbytku hardwaru včetně ladící mechaniky a kobylky. Kvalitní kosmetiku pro elektrické kytary nabízí například značky Gibson či Fender.

Sada s potřebným nářadím.

Sada s potřebným nářadím.

Výměna strun

Výměna strun je strašákem pro většinu začínajících kytaristů, kteří k ní musí jednou za čas chtě nechtě přistoupit. Během hraní se na strunách usazují různé nečistoty včetně potu a kousků kůže, které později ovlivňují i jejich zvuk. Ve většině případů vám postačí pouze struny očistit a naladit. Během čištění dávejte pozor na basové struny a jejich vynutí, které můžete při neopatrném zacházení narušit a zničit tak celou strunu.  

Pokud však struny neladí, neudrží tón nebo jsou viditelně poškozené je na čase se s nimi rozloučit. S rychlým opotřebováním se můžete setkat například u nylonových basových strun, které je potřeba měnit mnohem častěji než ty melodické. Trvanlivost strun můžete prodloužit i výběrem kvalitnějších variant, které jsou sice dražší, ale investice do nich se nepochybně vyplatí.  

Nezapomeňte na hmatník

Při výměně strun je dobrým zvykem očistit i samotný hmatník, který trpí stejně jako ostatní části kytary. Pro čištění je opět vhodné využít speciální čistič a následně i kondicionér, který hmatníku dodá potřebnou vlhkost a ochrání ho před prasklinami. Pozor si dejte na javorové hmatníky, které můžete najít například u kytar typu Stratocaster či Telecaster. Tyto hmatníky jsou většinou nalakované a není tak na ně možné použít běžný čistič. Mnohem lepší je k čištění využít suchý hadřík a následně i trochu leštidla.

Během péče o hmatník byste neměli zapomenout ani na nultý pražec, na kterém se nachází drážky pro uchycení strun. Právě ty jsou často zanešené vrstvou nečistot, které je nutné nejprve odstranit a následně promazat drážky lubrikantem. V prodejnách je možné koupit i celé sady pro čištění nultých pražců, které můžete využít například i na ošetření kobylky.

Nikdy nepoužívejte na hmatník ani jiné části kytary leštidla na nábytek a podobné prostředky, které nejsou určeny pro údržbu hudebních nástrojů.  

Kdy zajít do servisu

Péče o kytaru zahrnuje i pravidelné návštěvy servisu, kde ji můžete nechat nejen opravit, ale i seřídit či upravit podle svých potřeb. Pokud vám na vaší kytaře doopravdy záleží a chcete se vyhnout i zbytečným opravám není od věci vložit ji jednou za rok do rukou odborníka. Ten ji zkontroluje, důkladně vyčistí, ošetří, seřídí a případně i opraví.

Pomoc servisu mohou využít i úplní začátečníci, pro které může být zprvu těžké si kytaru správně nastavit. Jedním z nejčastějších problémů je například špatně seřízený dohmat, který může být příliš vysoký, nebo příliš nízký.

  • nízký dohmat – struny při rychlém hraní nepříjemně drnčí
  • vysoký dohmat – struny jdou těžce domáčknout a hráč se zbytečně přetěžuje

Technik vám může ze začátku pomáhat i s běžnou péčí o kytaru a malými opravami jako je výměna pražců, seřízení oktáv či výměna strun. Vždy byste se měli držet pravidla, že při větších problémech (kytara nehraje nebo neladí) či poškození byste se neměli pokoušet opravit kytaru sami. Ušetříte tím nejen práci samotnému technikovi, ale i sumu za opravu, která by vás po vašem zásahu mohla stát mnohem více.

Jak jste se mohli přesvědčit správná péče o kytaru dokáže nejen prodloužit její životnost o několik let, ale ušetřit vám i peníze, které byste jinak investovali do zbytečných oprav. Těm můžete předejít nejen pravidelným čištěním a ošetřováním jednotlivých částí kytary, ale i návštěvou servisu. Vždy byste měli dbát i na to jakou kytaru vlastníte a dopřát ji náležitou péči. Obecně platí, že dražší kousky vyžadují více péče a častější návštěvy servisu. To však neznamená, že byste neměli věnovat čas i levnějším kouskům, které si vaši pozornost zaslouží stejně jako každá jiná kytara.