Pokud začínáte hrát na kytaru nebo jste již zkušený hudebník, pak byste měli vědět, že se správný kytarista neobejde nejen bez kytary, ale například bez ladičky nebo trsátka. Co více je ale k vybavení potřeba? Odpověď se dozvíte v tomto článku.

Obaly a kufry

Někdo by si mohl pomyslet, že jediným účelem kytarového pouzdra je chránit kytaru před poškozením nebo povětrnostními vlivy. Přenášení kytar může být nepohodlné, takže i levný gig bag usnadní přepravu.

Obaly na kytary

Neboli gig bagy mají vnější část, která je obvykle vyrobena z nylonu, polyesteru, kůže nebo nějaké kombinace těchto materiálů. Kromě standardních držadel pro přenášení obvykle obsahují alespoň 1 další ramenní popruh. Mnohé z nich mají dokonce popruhy ve stylu batohu, takže gig bag můžete pohodlně nosit na zádech a uvolnit si tak ruce pro jiné činnosti.

Jelikož tento druh pouzdra není tak odolný, nejlevnější obal seženete klidně už za necelých 300,- korun.

Pevný kufr na akustickou kytaru

Pevný kufr na akustickou kytaru

Kufry

Pevné kufry mají vnější plášť, který může být vyroben z kombinace tvrdých materiálů, jako je dřevo, plast, sklolaminát, kov nebo dokonce drahé speciální materiály, jako jsou uhlíková vlákna. Uvnitř jsou měkká, polstrovaná a vyložená plyšovým materiálem, který ochrání kytaru před tvrdými nárazy a nepoškrábe její povrch. Pevná pouzdra mají vždy jednu hlavní rukojeť pro přenášení a některá obsahují také volitelný ramenní popruh. Některé mají dokonce zabudovaná kolečka ve stylu zavazadel.

Logicky jsou kufry o něco dražší než obaly na kytaru, jelikož jsou bytelnější, a také odolnější. Pokud by snad někdo zatoužil po kufru, nejlevnější kousek seženete do 2 000,- korun.

Ladičky

Snad nejdůležitější věcí, kterou může kytarista vlastnit kromě kytary, je dobrá ladička. Nezáleží na tom, jestli hrajete na kytaru za 100 000,- nebo vlastníte nejlepší kytarový zesilovač na světě, nic z toho nebude znít dobře, pokud vaše kytara nebude naladěná.

Druhy ladiček

Klipové kytarové ladičky

Tyto kytarové ladičky se připevňují na hlavici elektrické nebo akustické kytary a fungují tak, že snímají vibrace strun. Můžete je nechat připnuté na hlavici kytary a rychle je upravovat během hry a většinou je neruší cizí zvuky ani jiné nástroje. 

Pedálové kytarové ladičky

Ve skutečnosti je někdy jediným pedálem, který kytarista má, ladička. Pedálová ladička je určena mezi nástroj a zesilovač, zůstává zapojená jako součást vaší sestavy a umožňuje hráčům snadno ladit v hlasitém prostředí mezi skladbami.

Polyfonní pedálové kytarové ladičky

Polyfonní kytarové ladičky dokáží prohledat všechny struny najednou a zjistit, které z nich jsou rozladěné, čímž urychlují proces ladění. Stejně jako pedálové kytarové ladičky jsou určeny pro elektrické nástroje.

Stojany na kytaru

Mnoho kytaristů opomíjí význam a velké výhody kvalitního kytarového stojanu, když s nástrojem teprve začínají. Dobrý kytarový stojan muzikantovi však velmi pomůže tím, že bude kytaru pevně držet na jednom místě, když si bude muset udělat přestávku mezi sety nebo když bude odpočívat od hraní.

Základní typy stojanů

Stojany s A rámem

Stojany s A rámem mají často špatnou pověst, protože na první pohled vypadají nestabilně. Ve skutečnosti Jsou mnohem stabilnější, než vypadají, a představují skvělý způsob uložení kytary, zejména v prostorách s omezeným prostorem.

Stativovové stojany

Tyto stojany jsou jaksi nejoblíbenější a zároveň nejnenáviděnější ze všech konstrukcí. Jsou oblíbené hlavně proto, že jsou levné a přijatelně fungují v nejrůznějších situacích. Oproti stojanům s A-rámem mají přidanou kolébku pro krk, která zajišťuje lepší stabilitu.

Závěsné stojany na zeď

Závěsný stojan neplýtvá místem na podlaze, protože je připevněn na stěně, kde je místa navíc dostatek. Kytara je díky němu v bezpečí před nebezpečím.

Kapodastry

Kapodastr je zařízení, které hudebník používá na krku strunného nástroje k transpozici a zkrácení hratelné délky strun, tedy ke zvýšení výšky tónu. Je to běžná pomůcka hráčů na kytary, mandolíny, mandoly, banja, ukulele a buzuki. Slovo pochází z italského capotasto, což znamená ořech strunného nástroje. Hudebníci běžně používají kapodastr ke zvýšení výšky tónu pražcového nástroje, aby mohli hrát v jiné tónině za použití stejných prstokladů jako při hře otevřené.

Kapodastr na akustickou kytaru

Kapodastr na akustickou kytaru

Trsátka

Trsátko je malý plochý předmět, který se používá k brnkání na strunný nástroj. U ručních nástrojů, jako jsou kytary a mandolíny, je trsátko samostatný nástroj, který hráč drží v ruce. U cembal jsou trsátka naopak připevněna ke zvedacímu mechanismu.

Vzhled trsátka

Trsátko pro elektrické, akustické, basové kytary a mandolíny je obvykle tenký kus plastu nebo jiného materiálu ve tvaru špičaté slzy nebo trojúhelníku. Velikost, tvar a šířka se mohou značně lišit. Hráči na banjo a kytaru mohou nosit kovové nebo plastové trsátko upevněné na kroužku a hráči na bluegrassové banjo často nosí kovová nebo plastová trsátka na konečcích prstů. Kytaristé také používají fingerpick.