Zaujala vás myšlenka toho, že by vám hra na kytaru přispěla do rozpočtu? Dráha profesionálního muzikanta láká mnohé amatérské kytaristy. Jak si vydělat peníze hraním na kytaru? Amatérským nadšencům se otevírá hned několik možností.

Jestliže se vydáte dráhou profesionálního muzikanta, pohlížejte na ni jako na běžné podnikání. Představa bohémského umělce je na míle vzdálená skutečnosti. Za vším hledejte spíše hodiny strávené cvičením, ve studiu a sháněním angažmá.

Využijte vlastní zkušenosti

Máte za sebou roky koncertování a ovládáte kytaru mistrovskou rukou? Využijte toho a zařiďte si vlastní kytarové kurzy. Nevyděláte si sice přímo hraním, předávání zkušeností mladší generaci ale představuje relativně stabilní část příjmu.

Jako kytarista máte dvě možnosti. Soukromé lekce nebo učitel v umělecké škole? První z nich vám poskytne svobodu vlastního plánování času. Na druhou stranu se ale dáváte na dráhu podnikání se všemi plusy i mínusy, které tato cesta přináší.

Přiznejme si to narovinu, učitelé na uměleckých školách si moc nevydělají. Jejich plat se během prvních let pohybuje mezi 25 000 až 30 000 Kč hrubého. Na druhou stranu máte ale jistotu práce, stabilního příjmu a škola za vás zaplatí sociální a zdravotní pojištění.

Optimálně se jeví kombinace obojího. Celá řada kytaristů bere půl úvazky v hudebních školách a přitom si shánějí vlastní studenty. Cesta lektora a učitele ovšem není pro každého. Jakými dalšími způsoby si kytaristé vydělávají peníze.

Prodej hudby na internetu

Moderní technologie nám dali do ruky prakticky nekonečné možnosti působení ve virtuálním prostoru. To se samozřejmě týká i možností příjmu. Vydělávání peněz na internetu je totiž jednodušší než kdy jindy.

Zaregistrujte se na zahraničním Fiverru nebo českém Stovkomatu a nabídněte svoje zkušenosti. V praxi se stanete hudebními skladateli na zakázku, kteří pro klienty složí znělku, sólo do písničky nebo kytarový part podle zadání.

Výhodu mají v tomto případě hráči na více hudebních nástrojů. Čím více nástrojů ovládáte, tím spíše danou zakázku získáte. Zejména na zahraničním Fiverru se ale často vyskytují zákazníci, kteří hledají samotné kytaristy.

Pódiový nebo studiový kytarista

Postupně se dostáváme k tomu, že si skutečně vyděláváte hudbou. Po českých pódich se prohání celá řada nájemných kytaristů. Ti střídají několik angažmá s různými kapelami, se kterými obrážejí kluby a festivaly.

V takovém případě ovšem počítejte s velkou konkurencí. Jistota stabilního angažmá je k nezaplacení a dostat se do kapely, která vám zaplatí zajímavou částku, není nic jednoduchého. Ne vždy si navíc s kapelou sednete po lidské stránce a může se stát, že si zkrátka nebudete rozumět.

Kariéra studiového kytaristy je o něco snazší. Od takových kytaristů se vyžaduje brilantní přesnost a hodiny zkušeností se studiovým nahráváním. V praxi prodáváte svůj vlastní čas. Záleží tedy jen na vás, jakým způsobem se prezentujete a s kým budete spolupracovat.

Podnikání jako každé jiné

Jestliže se vydáte na dráhu kytaristy, stanete se klasickým podnikatelem. Rozlučte se s dráhou bohémského umělce s vlastním manažerem. Mějte střízlivá očekávání. Mainstreamové celebrity se sólovými projekty jsou jen kapka v moři a schovává se za nimi dlouhá fronta neznámých jmen.

Při hledání angažmá vsaďte na lidský přístup a na nic si nehrajte. Muzikanti jsou svérázná stvoření, u nichž někdy ego vítězí nad střízlivým názorem. Nezapomeňte na to, že vaším cílem je proplacená faktura – přátelé jsou jen příjemným bonusem.

V neposlední řadě nezapomínejte na zákonné povinnosti. Zjistěte si, co obnáší podnikání v hudbě. Svoji kariéru začněte návštěvou živnostenského úřadu a založte si právoplatnou živnost. Pořádek dělá přátele a vyhnete se případným problémům v budoucnosti.

Kolik si říct jako profesionální kytarista?

Umělecké a kreativní obory jsou v oblastech cenotvorby složité a nováčci si s nastavením ceny často neví rady. V takovém případě se buď podceňují a snižují cenu svojí práce, nebo naopak vystřelí nesmyslné ceny, které odradí případné klienty.

Jako muzikant-podnikatel platíte nejen náklady na benzín. Čekají vás pravidelné platby sociálního a zdravotního pojištění, nevyhnete se daním. K tomu přičtěte náklady na struny, trsátka a další spotřební materiál.

Na rozdíl od zaměstnance nemáte stabilní plat a chcete si vytvořit finanční polštář. Nemusíme připomínat krizi umělců při pandemii před několika lety. To vše zahrňte do cenotvorby. Správnému nastavení cen se věnuje celá řada marketingových a podnikatelských podcastů:

Jak si vydělat peníze hrou na kytaru?

Máte ve své kariéře profesionálního kytaristy jasno? Hrou na kytaru si peníze vyděláte především při obrovské dávce píle, odhodlání a v neposlední řadě také kapce štěstí. To ale neznamená, že to nezvládnete. Nebojte se toho a skočte do neznámých vod. Udělejte to ale s rozmyslem, nikoliv po hlavě.

Na otázku jak si vydělat peníze hrou na kytaru existuje několik odpovědí. Je jen na vás, zda si vyberete dráhu učitele, nájemného hráče nebo zkusíte štěstí a prodáte vlastní hudbu. Nezapomínejte také na neustálé zdokonalování. Jen cvičení totiž dělá mistra.