Ladění kytary je denním chlebem každého kytaristy, a to jak profesionálů, tak i úplných začátečníků. Málokdo je schopný rychle a přesně naladit svůj nástroj jen podle sluchu, a právě proto se během času začaly na trhu objevovat různé druhy a modely ladiček. Ty disponují širokou škálou vlastností a dokážou tak vyhovět i těm nejnáročnějším uživatelům. V našem návodu se podíváme nejen na to, podle čeho byste ji měli vybírat, ale i na jednotlivé typy ladiček spolu s jejich výhodami a nevýhodami.
Kolik byste měli do ladičky investovat?
Úplně prvním kritériem je cena, kterou jste ochotni do ladičky investovat. Jak už asi víte u kytar ve většině případů platí pravidlo, že kvalita je přímo úměrná ceně a jinak tomu není ani u ladiček. Levné ladičky disponují pouze základními vlastnostmi a nejsou ani tak přesné jako dražší modely.
Pokud tedy kytaru využíváte jen zběžně a nejradši si na ní zahrajete u táboráku, můžete klidně vybírat mezi ladičkami od 100 Kč. Jestli se však chcete přiblížit profesionálům anebo se chystáte veřejně vystupovat je nutné počítat s mnohem vyšší částkou. Za pomyslný průměr můžeme považovat ladičky od 500 Kč a výše, přičemž ty nejkvalitnější vás mohou stát i několik tisíc.
Podle čeho byste měli ladičku vybírat?
Ladičku byste měli vybírat především podle toho kdy a k čemu ji chcete používat. Jak jsme již naznačili výše, je velký rozdíl v tom, jestli na kytaru jen tak brnkáte ve volném čase, nebo s kapelou hrajete na koncertech. Jako první byste tedy měli zvážit za jakých podmínek budete ladičku využívat. Pokud budete například hrát u táboráku nebo ve špatně osvětlených prostorech, bude se vám hodit ladička s podsvíceným displejem.
To samé platí i v případě, že ji budete využívat během vystoupení, kde je ale větší pravděpodobnost jejího poškození. Tomu můžete předejít výběrem méně citlivých zařízení, kterým nevadí trochu hrubší zacházení. Zároveň byste se měli zaměřit i na to, zda je ladička chromatická, díky čemuž ji budete moci využít nejen na kytaru, ale i ostatní strunné nástroje.
Každý člen kapely by měl navíc používat stejnou ladičku, jinak nikdy nedocílíte toho, aby kapela ladila. Jelikož je ale prakticky nemožné, aby všem vystačila pouze jedna ladička, je nutné pokusit se sehnat více kusů se stejnými parametry. Nikdy byste však neměli sázet na to, že identický model ladičky bude ladit stejně. Naopak je mnohem lepší vzít již zakoupenou ladičku do obchodu a porovnat ji s ostatními.
Pro lepší přehled se níže podíváme na tři základní typy ladiček a rozebereme jejich výhody a nevýhody.
Klasické kytarové ladičky
Klasické kytarové ladičky se řadí mezi jedny z nejpoužívanějších, a to především kvůli jejich přesnosti a snadnému ovládání. Tento typ disponuje i mikrofonem, který snímáním zvuku analyzuje jednotlivé tóny. Při nákupu je důležité dbát na to, aby daný mikrofon byl dostatečně citlivý a dokázal snímat zvuk alespoň půlmetru od kytary a vy nemuseli ladičku zbytečně pokládat na přední desku.
Většina klasických ladiček disponuje i jackem pro připojení elektrické kytary, čímž docílíte téměř perfektního naladění. Velkou výhodou klasických ladiček je jejich velký a přehledný displej, který je často i podsvícený. Bohužel díky svým rozměrům se hodí především na domácí použití nebo do zkušebny. Mezi již ověřené a často zmiňované klasické ladičky se řadí například modely GA-40 či GA Custom od značky Korg.
Klasická kytarová ladička od firmy Korg.
Klipové kytarové ladičky
Klipové ladičky se vyznačují svojí všestranností a jednoduchostí, díky které můžete kytaru a další strunné nástroje během chvilky naladit. Na rozdíl od jiných typů ladiček ji můžete pomocí klipu připnout přímo na hlavu kytary, odkud snímá její vibrace. Méně kvalitní ladičky bohužel špatně fungují v hlučném prostředí a není je tedy možné využít během živých vystoupení.
Základní modely klipových ladiček, jako například JOYO JT-01, se řadí mezi jedny z nejlevnějších, což určitě ocení začátečníci či příležitostní hráči. Na druhou stranu můžeme na trhu najít i mnohem propracovanější klipové ladičky, které se mohou svojí přesností vyrovnat i těm klasickým. V tomto případě můžete opět vybírat u již zmíněné značky Korg, která nabízí modely jako AW-OTG či AW-OTB.
Praktická klipová ladička funguje i v hlučném prostředí.
Pedálové kytarové ladičky
Pro hráče na elektrické kytary a baskytary jsou zde pedálové ladičky, které se díky své přesnosti a odolnosti hodí především na koncerty. V tomto případě opět připojíte ladičku ke kytaře skrze kabel, přičemž ji během hraní můžete mít položenou na zemi blízko sebe a v případě potřeby ji sešlápnutím zapnout a začít ladit. Velkou výhodou u většiny modelů je i podsvícený displej, který je dobře čitelný za jakékoli situace. Při jejím výběru byste neměli zapomenout na to, aby disponovala funkcemi jako je tiché ladění nebo možnost jejího využití na ostatní nástroje.
Jelikož jsou tyto ladičky určené především pro profesionály je nutné počítat s tím, že při jejich pořízení budete muset sáhnout hlouběji do peněženky. Kvalitní pedálová ladička vás vyjde přibližně na 2 000 Kč a více. Pokud se ale řadíte mezi kytarové fajnšmekry můžete upravenou ladičku koupit i za účelem jejího namontování do pedalboardu či racku. Mezi největší a zároveň nejlepší výrobce pedálových ladiček se řadí například TC Electric či Korg.
Pokud si i přesto nejste jistí, zda vyberete tu správnou ladičku, není od věci raději navštívit nejbližší prodejnu a rovnou některé z nich vyzkoušet. Navíc jestli kupujete svojí první ladičku nemusíte do ní hned investovat celé jmění. Pro začátek vám určitě postačí jednoduchá klipová ladička a až později můžete přejít k lepším a přesnějším zařízením.