Potřebujete doprovodit hru na kytaru a nemáte po ruce parťáka? Někteří kytaristé jako The Passenger nebo Ed Sheeran si vystačí sami. Stačí jim k tomu speciální nástroje. Na jaké nejlepší nástroje hrát zároveň s kytarou?

Předem dodáváme, že hra na dva nástroje zároveň vyžaduje speciální dovednosti. Kombinace rytmické hry na kytaru a harmonie na foukací zároveň vám napoprvé zavaří mozek, o nastavení elektronických nástrojů nemluvě. Před prvním vystoupením proto věnujte pár hodin cvičení.

Tamburína a jiné rytmické nástroj

Mezi nejjednodušší možnosti jak se sám doprovodit na kytaru patří rytmické nástroje. Tamburína, kastaněty a foot rattle patří k těm nejlevnějším a navíc se s nimi naučíte za pár minut.

Existují dva druhy rytmických nástrojů na nohu:

  • Speciální upravené s řemínky nebo jiným upevňovacím mechanismem na nohu.
  • Klasické rytmické nástroje, které položíte na zem a ovládáte je například šlapáním.
Tamburína na nohu

Tamburína na nohu

Ačkoliv vypadají perkusivní nástroje nenápadně, poctivé ovládnutí vás bude stát minimálně pár vystoupení. Jednoduchý doprovod s nimi ale zvládnete hned napoprvé a s každým dalším koncertem budete zlepšovat.

Foukací harmonika

Kombinace kytary a foukací harmoniky zní dobře v bluesu a folku. Ovládnutí těchto dvou nástrojů ale vytváří vrásky mnoha muzikantům. Foukací harmonika s kytarou totiž patří k jedněm z nejsložitějších kombinací.

Hra na foukací harmoniku zároveň s kytarou

Hra na foukací harmoniku zároveň s kytarou

Důvod je jednoduchý – v jedné chvíli koordinujete několik částí těla. Výdechy a nádechy ovlivňují zvuk harmoniky, pravá a levá ruka hrají na kytaru a do toho zaměstnáváte mozek přemýšlením nad správnou tóninou.

Ke hře na foukací harmoniku a kytaru zároveň potřebujete speciální držák, který pořídíte za pár stovek. Obvykle si ale nevystačíte pouze s jednou harmonikou. Většina harmonikářů si pořizuje více nástrojů pro hru v různých tóninách.

Kazoo

Kazoo je malá kovová trubice s otvorem, která se používá jako doprovodný nástroj ke zpěvu. Při hře se vibrace způsobené dechem přenášejí na membránu, která vydává velmi specifický (a pro řadu posluchačů nepříjemný) zvuk.

Hra na Kazoo spolu s kytarou

Hra na Kazoo spolu s kytarou

Hra na kazoo s kytarou je snazší než na foukací harmoniku. I tak ale počítejte s tím, že plnohodnotné ovládnutí kazoo a kytary vás bude stát alespoň jedno odpoledne cvičení.

Kazoo muzikanti upevňují do speciální držáků na dechové nástroje, lze je ale uchytit i do klasického držáku na foukací harmoniku. Ti nejlepší zvládnou jejich držení v ústech bez opory. Výhodou kazoo je jeho nízká pořizovací cena.

Looper pedál

Od akustických nástrojů se dostáváme k elektrickým. Mezi oblíbené technologické vychytávky kytaristů patří looper. Tento efektový pedál nahraje a zasmyčkuje krátké pasáže z kytary nebo jiných nástrojů, které následně hrají na pozadí.

Looper pedál BOSS RC-500

Looper pedál BOSS RC-500

Výhodou looperu je vrstvení nástrojů. Při zapojení do sestavy více elektrických nástrojů (například drum pad, kytara a MIDI kontroler) vytvoříte sofistikovanou kombinaci a zvuk kompletní kapely v jednom člověku.

Jak vypadá profesionální ovládnutí looper efektu ukazuje třeba tvůrce DØVYDAS.

Stomp box

Poslední z pětky nástrojů používají například Ed Sheeran a zpěvák The Passenger. Tento efekt vydává po sešlápnutí perkusivní zvuk podle vašeho výběru. V jedné malé krabičce tak dostanete celou sadu perkusí, které se velmi dobře osvědčí například v kombinaci s looperem.

Stomp box

Stomp box

Nevýhodou stomp boxů je jejich cena. Mezi nástroji, na které lze hrát na kytaru zároveň, patří k těm nejdražším. Hra na ně je ale snadná a obstojí i v konkurenci s dalšími elektrickými nástroji – například baskytarou nebo varhanami.

Vybrali jste si oblíbený nástroj pro kombinaci s kytarou? Nabídka je poměrně široká. Záleží na vás, zda se dáte cestou dechových nástrojů, nebo vám stačí rytmický doprovod.