Správně naladěná kytara je základ, bez kterého se neobejdou jak začínající, tak i zkušení hráči na kytaru. Bez pořádně naladěné kytary totiž nikdy nebude vaše hra znít, tak jak by měla. Ladění však nemusí být zrovna hračka, a to především pro ty, kteří drží kytaru poprvé v ruce. Jak na to a co všechno budete k ladění kytary potřebovat? S tím vám pomůže náš jednoduchý průvodce laděním kytary.
Začněte se standartním laděním
Na úplném začátku si budete muset rozmyslet, jaký typ ladění pro svoji kytaru zvolíte. Za úplný základ je považováno standartní ladění, se kterým si vystačí většina začínajících muzikantů. Ti pokročilejší poté často přikročí k různým alternativním typům ladění, které uzpůsobí zvuk kytary k danému žánru.
Za standartní ladění je obecně považováno:
E, A, D, G, H, E (od nejtlustší struny až po tu nejtenčí)
Běžné ladičky většinou budou používat anglickou stupnici, kdy je tón H označován jako tón B.
Jaké existují další typy ladění?
Jak jsme se již zmínili, existují i další způsoby ladění, kterým se souhrnně říká alternativní. Využívány jsou zejména zkušenými muzikanty, kteří se jejich pomocí snaží posunout své řemeslo zase o kousek dál. S některými alternativními typy ladění totiž mohou dosáhnout mnohem barvitějšího zvuku či lepšího rozsahu. Někteří hráči si zase alternativním laděním ulehčují hraní určitých akordů.
V každém případě takové ladění vyžaduje zkušenosti, které většina hráčů na kytaru získá až časem, a proto nemá smysl, abyste si s alternativním laděním lámali hlavu hned na začátku. To ale neznamená, že se o tomto „fenoménu“ nemůžeme alespoň krátce zmínit.
Alternativního ladění většinou dosáhnete podlaďováním jednotlivých strun, a to maximálně o jeden tón. Najdou se ale i typy ladění, kdy je nutné měnit celé struny podle jejich tloušťky, která určuje, jak moc můžete strunu natáhnout – tedy na jaký tón ji můžete naladit.
Nejoblíbenější alternativní ladění zahrnují:
- Drop D Tuning (metal, alternativní rock) – D-A-D-G-B(H)-E
- Drop C Tuning (metal) – C-G-C-F-A-D,
- Open G Tuning (blues, rock) – D-G-D-G-B(H)-D,
- Drop B Tuning (metal, heavy metal) – B(H)-Gb-B(H)-E-Ab-Db.
Vyberte si způsob, jak budete kytaru ladit
Nakonec se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu, a to samotnému ladění. Běžně se můžete setkat hned s několika způsoby ladění, která mají svá specifika a také jsou různě obtížné. Jak tomu ale bývá, téměř každý muzikant preferuje jiný způsob, a proto je jen na vás, abyste si našli ten, který bude vyhovovat vám samotným.
Mezi základní metody ladění se řadí:
- ladění pomocí ladičky,
- ladění podle sluchu,
- ladění pomocí chytrého telefonu,
- ladění pomocí jiného hudebního nástroje.
Ladění pomocí ladičky
Většina muzikantů vám řekne, že nejlepší volbou při ladění kytary jsou ladičky. Ty jsou přesné a často i lehce přenosné, což využijete zejména při cestování. Většinu z nich se navíc naučí během chvilky ovládat i úplní začátečníci, kteří doposud s laděním neměli žádné zkušenosti. Nejvyužívanější jsou klipové ladičky, které jednoduše připevníte na hlavu kytary a můžete se pustit do ladění.
Po zapnutí uvidíte na displeji ručičku, která bude „měřit“ jednotlivé tóny. Stačí, když brnknete na jednu ze strun a ladička vám ihned ukáže, na jaký tón je daná struna naladěná – vašim úkolem je přitom dostat ručičku do středu, kde se nachází vámi hledaný tón. Při ladění si ale dejte pozor na prostředí, kde se nacházíte – hluk či šum může ladičku rušit a snížit tak kvalitu ladění.
Toho docílíte povolováním a napínáním strun, které jsou upevněny k ladící mechanice s ladícími kolíky. Jejich otáčením můžete struny pomalu napínat, přičemž nemá smysl to s přetáčením zrovna přehánět – pro nalezení toho správného tónu mnohdy stačí jen menší pootočení.
Pokud tón struny neodpovídá, budete muset strunu:
- napnout – dosáhnete vyššího tónu,
- nebo povolit – dosáhnete nižšího tónu.
Pokud si nevíte rady, jakou ladičku vybrat, můžete se nechat inspirovat naším článkem – Jakou vybrat ladičku na kytaru.
Existuje velké množství ladiček.
Ladění podle sluchu
Tento způsob ladění je pro opravdové fajnšmekry, kteří mají již s hraním na kytaru nějaké zkušenosti. Právě proto se jedná i o nejméně přesný způsob ladění, na který se nevyplácí vždy spoléhat, a to zejména v případě, že nemáte zvuk kytary ještě tolik naposlouchaný.
Klíčové je dobře naladit nejsilnější strunu (šestou), podle které budete ladit ty zbylé (někteří muzikanti ladí šestou a první strunu). Většina muzikantů v takovou chvíli sáhne po jiném již naladěném hudebním nástroji, podle kterého mohou strunu naladit. Pokud takové štěstí nemáte, budete se muset holt spolehnout na svůj hudební sluch.
Když už máte šestou strunu naladěnou, můžete se pustit do ladění těch zbylých:
- Stlačte šestou strunu na pátém pražci a brnkněte na ni – to je zvuk tónu A, který chcete naladit na páté struně.
- Snažte se mu postupným laděním struny alespoň přiblížit.
- Stejně postupujte i u ostatních strun.
- Při ladění druhé struny stiskněte třetí strunu na čtvrtém pražci. To je jediná výjimka, kdy se tón následující struny nenachází na pátém pražci, ale na čtvrtém.
- První strunu laďte podle druhé struny, kterou stisknete na pátém pražci.
A máte hotovo, pokud jste došli úspěšně až k první struně, měla by být vše kytara naladěná. Musíme vás ale varovat, že tento způsob ladění je velmi individuální a o jeho úspěšnosti rozhodují zejména vaše zkušenosti.
Ladění pomocí chytrého telefonu
Jestli se vám nechce do ladičky investovat, nebo ji jen nemáte po ruce, můžete namísto ní použít svůj smartphone. V současnosti jsou k dispozici velmi propracované aplikace, pomocí kterých dokážete kytaru solidně naladit, tak aby vás hra na ní netahala za uši.
Po zapnutí aplikace, můžete mobil položit poblíž kytary a začít s laděním. Princip je v tomto případě stejný jako u klasické či klipové ladičky, kdy se vám po brnknutí na strunu objeví na displeji mobilního telefonu ručička s odpovídajícím tónem. Kvalita ladění se však odvíjí od stáří mobilního telefonu a kvality mikrofonu.
Ladění pomocí jiného hudebního nástroje
O ladění pomocí jiného hudebního nástroje jsme se zmínili už při ladění pomocí sluchu. Abyste byli schopni kytaru naladit pomocí jiného nástroje, byste potřebovali opravdu perfektní hudební sluch.
Jak často je nutné kytaru ladit?
Pokud prozatím není ladění vaší nejoblíbenější aktivitou, asi vás trochu zklameme. Kytaru je totiž nutné ladit před každým hraním – struny jsou v neustálém pohybu, takže již druhý den může být kytara mírně rozladěná.
Jako úplný začátečník budete mít navíc problém zpočátku rozpoznat, že ne všechny struny z ní tak, jak by měly a ve výsledku se při hraní budete pouze zbytečně trápit. Dříve či později se tak pro vás pravidelné ladění stane rutinou, bez které si hraní na kytaru nedokážete představit.
Aby vám kytara sloužila opravdu dlouho a měla i ten správný zvuk, měli byste ji také věnovat náležitou péči. V první řadě se zaměřte na to, kam ji ukládáte – základem je suché místo s pokojovou teplotou. V nevyhovujících podmínkách jako je mráz nebo vlhkost totiž dochází k rychlejšímu opotřebení kytary a strun, což se projeví jak na jejím vzhledu, tak i zvuku.
O více o správné péči o kytaru se můžete dočíst zde – Péče o kytaru.
Ať už jste začínající, nebo pokročilejší hráč, určitě byste neměli na pravidelné ladění kytary zapomínat – vyhnete se tak dlouhým hodinám rozčilování či tápání, proč vaše hra nezní, tak jak by měla. Na úplném začátku se také nebojte sáhnout po kvalitních ladičkách, které vám usnadní práci a také vás naučí, jak by měly jednotlivé struny ve skutečnosti znít. Držíme vám palce a ať vám to ladí!