Kytara je všestranný nástroj. Zahrajete na ni ledasco a ledaskde. Jako většina hudebních nástrojů je i kytara nástroj křehký, i když nejeden kytarista by vám vyprávěl neuvěřitelné historky o tom, co s ním ta jeho kytara už prožila a pořád hraje jako zamlada.

Není to ve všech případech tak úplně pravda, kytara jakožto dřevěný nástroj se samozřejmě hraním opotřebuje, stejně jako nešetrným zacházením. Jaké jsou nejčastější vady kytar, si povíme v tomto článku.

Vady se po čase objeví vždy

Začneme vadami, které se dříve či později objeví na každém nástroji, bez ohledu na to, jak pečlivě se o něj staráte. Jsou to věci, které vznikají hraním a používáním kytary. Sem patří především opotřebení hmatníku, pražce se po čase hraní vymačkají, struny pak správně nestisknete a zvuk kytary je najednou nezřetelný až falešný. To se dá velmi lehce vyřešit, pražce se vymění a nástroj bude zase hrát jako nový.

Závady z důvodu nevhodného skladování

Při vystavování nástroje změnám teploty a především nevhodné vlhkosti mohou vzniknout další neduhy, ke kterým patří především odlepení kobylky či vnitřních žeber z ozvučné desky. Následkem obojího je fakt, že kytara přestává hrát, protože žebra i kobylka přenáší zvuk na ozvučnou desku. Kobylku i žebra lze přilepit a vrátit tak kytaře její zvuk. Větší problém nastává, když se odlepí luby, tedy boky těla kytary, od ozvučných desek. Děje se to spíše u levnějších, ne úplně kvalitních nástrojů, většinou v důsledku zkroucení desek. Tady je každá rada drahá, často se stává, že se i slepená kytara opakovaně rozlepuje a zachránit ji už nelze. Naopak příliš nízká vlhkost vede k vysušování dřeva s důsledkem zkroucení krku. Toto už není jen kosmetická vada, dřevo neustále pracuje, a narovnat se často už nedá. Pak je třeba celý krk vyměnit.

Mezi vady způsobené neopatrnou manipulací patří odštípnutí laku, které se na zvuku amatérského nástroje téměř neprojeví, ohnutí kolíků ladící mechaniky (teoreticky zvládnete opravit i doma) a pak velmi vážné promáčknutí či dokonce zlomení krku či lubu. To už je velký průšvih, který je dobré řešit s odborníkem. Většina opravářů kytar poskytuje konzultace zdarma, když už se vám stane s kytarou podobná nehoda, investujte trochu času, ať víte, co se tím dá ještě dělat a kolik to tak asi bude stát. K těmto mechanickým poškozením dochází nejčastěji v důsledku vyvléknutí pásu. Znáte to, hrajete, skáčete, blbnete a najednou rup a kytara je na zemi. Tomu se dá předejít pořízením kvalitního pásu a zámků.

Samostatnou kapitolou jsou potom nástroje elektrické, kde kromě výše zmíněných neduhů může nastat ještě poškození či opotřebení elektrických součástek, například snímačů. Ty jdou ovšem ve většině případů snadno vyměnit. Třeba i za lepší model, který vám otevře cestu k novým zvukům a větší radosti ze hry.