Malebný zvuk, snadná manipulace a v případě píle rychlé pokroky – není divu, že se kytara hřeje na výsluní pomyslného žebříčku nejoblíbenějších hudebních nástrojů vůbec. Pokud hra na kytaru zlákala i Vaše dítě, jistě mu chcete dopřát ten nejlepší start do učení. A tím je první kytara. Jak se ale orientovat v široké nabídce trhu?

Jaký druh kytary je pro dítě nejvhodnější?

Klasická kytara

Možná jste se již setkali s názorem, že nejlepší je začínat na klasické kytaře. Hra na ni je pro začátečníka nejjednodušší - zvláště kvůli menšímu tělu, které dovoluje pohodlný úchop. Mají široký krk a struny jsou dále od sebe. Je tomu tak proto, že se na ně hraje pouze prsty. Velkou výhodou pro začátečníka jsou nylonové struny, díky nimž je držení akordů méně bolestivé než v případě ocelových. Nicméně při pravidelném cvičení si prsty strunám přivyknou a nepříjemný tlak časem zcela zmizí.

Co se týče samotného zvuku, klasická kytara se hodí nejvíce do vážné hudby či flamenga. Můžete na ni samozřejmě zahrát cokoliv, jen písničky v rámci ostatních žánrů tolik nevyzní. Proto je důležité s vaším dítětem probrat, jaký styl se mu líbí a jakou hudbu by si přálo hrát. Jestliže se totiž vidí jako rockovou hvězdu, klasická kytara pro něj bude zklamáním a může to vést až ke ztrátě zájmu o hraní.

Klasická kytara má pro děti vhodnější velikost. Na druhou stranu zase širší krk.

Klasická kytara má pro děti vhodnější velikost. Na druhou stranu zase širší krk.

Akustická kytara

Akustické kytary lze obecně rozdělit do několika kategorií, společným jmenovatelem však zůstává, že mají užší krk a větší tělo než je tomu v případě klasické kytary. Akustická kytara má charakteristický hutný a silný zvuk. Ten je možný zejména díky kovovým strunám, které se na ni natahují. Na tento typ kytary se hraje především trsátkem. U akustické kytary můžete vybírat z nejrůznějších typů – dreadnought, jumbo či parlor. Některé typy jsou vybaveny elektronikou, díky čemuž je můžete zapojit do zesilovače. V tomto případě se pak jedná o elektroakustické kytary. Nejlepší využití pro akustickou kytaru najdeme ve folku, country nebo popu.

Elektrická kytara

I když může na první pohled vypadat, že elektrická kytara není pro začátečníky vhodná, není tomu tak. Dětské elektrické kytary nabízejí zcela unikátní prožitek ze hry a jsou vyráběny v mnoha velikostech. Je nutné však vzít v úvahu, že tento nástroj potřebuje ke správnému fungování zesilovač. Díky tomu bude hra hlučnější než v případě jiných typů kytar. Základní typy kytar jsou Stratocaster, Telecaster a Les Paul. Pro začátečníky, kteří ještě přesně neví, na jaký typ žánru se chtějí specializovat, se doporučuje spíše univerzálnější typ Stratocaster, který dokáže perfektně zahrát rockové a metalové tóny, pop i třeba jazz.

Jakou velikost kytary zvolit?

Volba velikosti je naprosto zásadní. V případě, že se v tomto bodě výběr podcení, je velmi pravděpodobné, že to povede k nepohodlí při hraní a z toho pramenících špatných hracích návyků. V potaz berte zejména výšku dítěte, věk a v neposlední řadě délku rukou a prstů. Rozhodně se nevyplatí pořídit větší kytaru s myšlenkou, že do ní dítě stejně za pár měsíců doroste. Čím větší je totiž vzdálenost mezi pražci, tím obtížnější bude hra. V případě elektrické kytary se také musí vzít v úvahu fakt, že se na ni hraje především vestoje. Tudíž důležitým faktorem je v tomto případě i váha.

Samotná velikost kytary se poté určuje podle menzury, což je vzdálenost mezi vložkou kobylky a nultým pražcem.

¼ kytara má menzuru 48 cm, ½ kytara má menzuru 52 cm, ¾ kytara má menzuru 58 cm.

V každém případě platí, že dítě by si mělo kytaru vždy vyzkoušet, aby bylo jisté, že je mu hra pohodlná a dobře dosáhne na akordy.