Výměna strun straší ve snech nejednoho začínajícího kytaristu, a to i přesto, že se ve skutečnosti nejedná o nic složitého. Pokud si stále nejste jistí můžete si je nechat vyměnit v servisu, kde vám kytaru mohou zároveň i seřídit. Běžným hráčům se ale nevyplatí běžet kvůli každé prasklé struně hned k technikovi a není tedy od věci vzít vše do vlastních rukou.
Struny na kytaru dokáže natáhnout každý, a to i ten, kdo se s tímto hudebním nástrojem setká poprvé v životě. Jestli vám však záleží na tom, jak bude kytara znít, měli byste být při jejich výměně pečlivý. Špatně natažené struny je totiž těžké naladit a dříve či později začnou praskat, což vás bude stát nejen čas, ale i peníze.
Kdy přistoupit k výměně strun
Úplně první otázkou, kterou byste si měli ujasnit je, zda struny opravdu potřebují vyměnit. Jejich opotřebení je velmi subjektivní a odvíjí se hlavně od toho jak často a v jakém prostředí na ně hrajete. Běžně se můžete setkat s kytaristy, kteří zásadně mění struny po každém vystoupení, ale i s těmi, kterým stačí jeden set na 3 a více měsíců.
Za špatným zvukem kytary mohou často stát i nečistoty, které během času ulpívají na strunách. V tomto ohledu trpí především struny s vinutím, ve kterých se usazuje nejvíce prachu, potu a dalších nečistot, které následně snižují jejich kvalitu a ovlivňují tak i výsledný zvuk kytary. Tento problém můžete jednoduše vyřešit jejich vyčištěním pomocí suchého hadříku nebo speciálního čističe na struny.
Přečtěte si také náš článek: Jak pečovat o kytaru?
Pokud ani to nepomůže je jasné, že jsou struny již opotřebované a budete muset přistoupit k jejich výměně. Opotřebované struny můžete poznat podle jejich vizuální stránky, kdy si při bližším pohledu můžete všimnout narušeného vinutí nebo tmavšího povrchu strun. Takovéto struny nedokážou udržet tón, špatně se na ně hraje a nelze je ani správně naladit.
Jak vyměnit struny
Pokud usoudíte, že vaše staré struny již dosloužily, přichází na řadu jejich výměna. Všechny struny se natahují od kobylky, připevněné na přední straně kytary, ke kolíkům na ladící mechanice. Běžně se můžete setkat s kovovými kolíky u akustických kytar a s umělohmotnými kolíky u klasických kytar (starší kytary mohou mít i kovové kolíky).
Ještě před samotnou výměnou je nutné vybrat správné struny, které na kytaru natáhnete.
Klasická kytara – pouze nylonové struny (kovové by ji mohly nenávratně poškodit)
Akustická kytara – kovové struny
Elektrická kytara – kovové struny z niklu či oceli
Mezi kytaristy jsou zažité různé postupy a způsoby přestrunění, a právě proto jsme pro vás vybrali jeden z těch nejběžnějších a zároveň nejjednodušších. V každém případě budete k výměně strun potřebovat štípací kleště a kličku na struny, díky které bude celý proces mnohem rychlejší.
Výměna strun na akustické kytaře.
1. Povolte struny
Úplně prvním krokem při přestrunění kytary je povolení strun pomocí kličky. Pokud byste tak neučinili mohly by vás struny při jejich odstraňování poranit.
2. Přeštípejte struny
Po uvolnění strun přichází na řadu jejich přeštípání pomocí štípacích kleští. Nejlepší je u akustických a klasických kytar struny přeštípat nad rezonančním otvorem, čímž zabráníte tomu, aby uvolněné struny poškrábaly lak nebo porušily hardware kytary.
3. Odstraňte struny
Nejprve odstraňte části strun, které jsou navinuté na kolících ladící mechaniky. Poté opatrně uvolněte pomocí druhé strany kličky kolíčky z kobylky a vytáhněte zbytky strun. U elektrických kytar je nutné struny vytáhnout buď ze struníku nebo z bloku na zadní straně kytary.
4. Očistěte hmatník
Během výměny strun máte navíc jedinečnou možnost vyčistit hmatník, který stejně jako celá kytara potřebuje náležitou péči. Hmatník i pražce můžete vyčistit speciálním čističem a v případě, že není na lakovaný, ho můžete ošetřit i kondicionérem na hmatníky. Při této příležitosti nezapomeňte ani na vyčištění nultého pražce, v jehož drážkách drží struny.
5. Připevněte struny ke kobylce
U tohoto kroku je nutné nejprve správně rozeznat jednotlivé struny, které jsou často rozlišeny barvami či čísly připevněnými přímo na nich. Pokud tomu tak není řiďte se podle jejich tloušťky.
Všechny struny jsou řazeny od nejtenčí po nejtlustší:
1. struna – E (nejtenčí)
2. struna – H(B)
3. struna – G
4. struna – D
5. struna – A
6. struna – E (nejtlustší)
Akustická kytara
Kovové struny vsuňte do otvoru v kobylce a připevněte je kolíčkem, tak aby je již nebylo možné uvolnit.
Klasická kytara
U klasické kytary je nutné nylonové struny navázat na kobylku. Strunu tedy nejprve provlečete skrze kobylku a následně začátek struny protáhnete pod strunou na druhé straně, čímž vytvoříte oko. Okolo něj přibližně třikrát obtočíte zbytek struny a následně ji zatáhnutím za obě strany upevníte ke kobylce.
Elektrická kytara
U elektrických kytar se můžete setkat ve většině případů se dvěma způsoby jejich zajištění. Prvním z nich je protáhnutí strun skrze struník, který je na přední straně kytary. Naopak u Stratocastera je nutné otevřít otvor na zadní straně kytary a protáhnout struny skrze kobylku.
6. Napněte struny
Na závěr protáhněte struny skrze kolíky na ladící mechanice a nechte si kousek struny navíc, aby ji bylo možné navinout a následně napnout. Obecně je doporučováno, že by přebývající kousek struny měl dosáhnout minimálně k dalšímu kolíku, kde ji můžete uštípnout štípačkami. Nakonec už jen stačí struny navinout pomocí kličky a máte hotovo.
Výměna strun na akustické kytaře.
Po výměně strun vám zbývá už jen jejich naladění, které budete muset provést během následujících dní hned několikrát. Nové struny jsou totiž stále v pohybu a chvíli jim trvá, než se usadí. U elektrické kytary je navíc nutné struny i takzvaně vytahat, aby byly schopné udržet tón a dále se nerozlaďovaly. Jednoduše je tedy po prvním naladění jednotlivě po celé délce lehce povytaháte, a opět naladíte.
Jak prodloužit životnost strun
Životnost strun se ve většině případů odvíjí od jejich kvality, která je často přímo úměrná ceně. Ve zkratce tedy získáte přesně to, za co zaplatíte. Pokud například zainvestujete do strun částku okolo 300 Kč můžete počítat nejen s jejich delší životností, ale i lepším zvukem. Jestliže se tedy neřadíte mezi sváteční hráče není od věci si trochu připlatit. Mezi kvalitní výrobce strun se řadí například D´Addario, DR Strings či Elixir. Většina z nich má ve své nabídce i kovové struny se speciální povrchovou úpravou, která je dokáže ochránit před poškozením i usazováním nečistot.
Pokud se chcete vyhnout častému vyměňování strun, můžete se pokusit jejich životnost prodloužit pravidelným čištěním. Ideální je struny očistit před a po hraní suchým hadříkem a čas od času na ně použít i speciální čistič na struny. K opotřebení strun však přispívají i vnější vlivy, které je dokážou i nenávratně poškodit. Jejich největším nepřítelem je především vlhkost, kvůli které mohou začít korodovat. Právě proto byste měli kytaru uchovávat na bezpečném místě, a to buď v pouzdru či kufru.