Rozhodli jste se, že se chcete začít učit na kytaru - gratuluji, skvělá volba. Ale co teď, když je nabídka kytar tak rozsáhlá a vy jste začátečník bez předchozích zkušeností. Která kytara by byla pro mě ta nejlepší a nejvhodnější? A co chci vlastně hrát? Určitě vám vyskakují další a další otázky, pojďme si společně na alespoň na některé z nich odpovědět a přiblížit se tak ke koupi první ideální kytary.

Nejdůležitější je si uvědomit, zda chcete hrát na klasickou akustickou kytaru nebo kytaru elektrickou, protože každého baví jiná hudba a jiný hudební styl. Zkuste se zamyslet nad tím, co vlastně chcete jednou hrát.

Jestliže jste se rozhodli pro akustickou kytaru, máte dvě možnosti:

  1. Pořídit si „klasickou kytaru“. Ta se velmi často nazývá „španělkou“. Je vhodná především na hraní klasické hudby nebo flamenca, tudíž jestli sháníte kytaru pro děti do ZUŠ - je to skvělá volba. Nebojte se, dělají se v různých velikostech. Na klasickou kytaru patří většinou nylonové struny, které jsou měkčí a bude se vám na ně tak lépe hrát. Kytara má širší krk, tudíž se hodí pro větší ruku.
  2. Pořídit si akustickou kytaru neboli westernovku. Tento typ kytary má velmi široké využití - můžete na ní hrát prakticky jakýkoli hudební styl od popové hudby, až po country, takže k táborákům je jako dělaná. Na tuto kytaru patří kovové struny, u kterých si můžete zvolit tloušťku tak, aby vám vyhovovala. Má užší krk, takže se bude dobře držet i kytaristům s menšími prsty. Westernovka může být zároveň i elektroakustickou kytarou, to znamená, že si jí kabelem můžete zapojit do zesilovače nebo komba a hrát s ní třeba koncerty. Tato volba je ale jen na vás.

Elektrická kytara

Elektrická kytara sama o sobě moc zajímavě nehraje. Je velmi tichá. Její kouzlo tkví v tom, že jí zapojíte do nějaké aparatury, ať už zesilovače či komba a následně to pěkně hlasitě rozjedete. Třešničkou na dortu pro vás mohou být pak kytarové efekty, skrze které upravíte zvuk kytary (např. tremolo, overdrive, kvákadlo..) a to vás bude zaručeně bavit. Takže pokud uvažujete o kapele, koncertování a hraní kytarových sól, elektrická kytara pro vás bude správnou volbou.

Co dalšího by vás při výběru vaší první kytary mělo zajímat?

Určitě dohmat a mensura. Dohmat je vzdálenost strun od hmatníku - jejich výška nad hmatníkem. Obecně platí, čím výše struny jsou, tím hůře se vám budou mačkat. Pokud jste tedy úplný začátečník, byla by pro vás vhodnější kytara s nízkým dohmatem.

Mensura je vzdálenost od nultého pražce po kobylku, tj. délka chvějících se strun. Dohmat i mensura jsou velmi individuální záležitosti. Každému vyhovuje něco maličko jiného. Proto je dobré si danou kytaru vždy osobně vyzkoušet.

Tipy na závěr:

  • Pokud uvažujete o tom, že si pořídíte vaši první kytaru, zkuste si kytaru nejdříve od někoho půjčit a seznámit se s ní. Rychle zjistíte, jestli se opravdu s nástrojem budete chtít kamarádit nebo raději budete ten, kdo u ohně “jen” zpívá. Mnoho nadšených začátečníků si ihned pořídí svou první kytaru, kterou bohužel po týdnu trénování odloží do kouta. Což je škoda!
  • Není nutnost kupovat si jako začátečník drahou kytaru. Jistě sežene slušný nástroj do 4-5 tisíc, ať už akustickou nebo klasickou kytaru. Dražší kytaru si můžete pořídit později, až budete opravdu přesvědčeni, že u hraní vydržíte.
  • V ideálním případě byste si měli vždy kytaru osobně vyzkoušet, abyste si udělali představu o tom, jak vám kytara sedí v ruce, jak se mačkají struny, drží akordy a zda kytara není příliš velká nebo naopak malá. Takovou konkrétní představu si při koupi přes internet neuděláte. Kytara je dřevěný nástroj, proto dvě kytary stejné značky a výroby nebudou znít nikdy stejně.