Začínáte se na svoji kytaru učit první akordy? Nevíte kde a jak vlastně začít? Samozřejmě, že od úplných základů! Pojďme se podívat na to, co jsou to vlastně akordy, jaké máme druhy akordů nebo jak se správně čtou a hrají. Na diagramu si vše jednoduše vysvětlíme. Ukážeme si, jak to celé funguje, kterým prstem máme hrát na které struně nebo na co si máme dát při učení akordů pozor. Video níže se bude hodit jak začátečníkům, tak i pokročilým kytaristům.
Co je to vlastně akord?
Akord je souzvuk minimálně tří tónu. Pokud tedy brnkáte na struně jeden tón, nejedná se a akord. Také „power akordy“ jsou mylně označovány za akordy. Ve své pravé podstatě jde spíše o dvojzvuky, jelikož hrajeme pouze dva tóny. Akordů je opravdu velké množství, navíc se dá každý akord zahrát hned v několika různých variacích. Nejdůležitějších akordů, které byste měli znát, je však přibližně deset až dvacet.
Pojďme to vzít pěkně od základu
Základem je správné držení kytary, tzn. praváci mají hmatník a krk ze svého pohledu vlevo, leváci vpravo. Přes hmatník vedou natažené struny. Hmatník je rozdělen jednotlivými pražci, které nám určují výšku tónu. Čím blíže jsme ke kytaře (k rezonančnímu otvoru), tím je tón vyšší. Každá kytara má jiný počet pražců, většinou se však toto číslo pohybuje mezi 20-24 pražci.
Co je to DIAGRAM?
Akordy jsou zapsány v tzv. diagramech. Co to ale vlastně diagram je? Diagram je grafické znázornění, ať už právě akordů nebo třeba různých pojmů, myšlenek či vztahů. Svislé čáry nám udávají struny, horizontální čáry jsou pražce. Podle toho, kde jsou kolečka s čísly v diagramu umístěna, mačkáme konkrétní struny v konkrétním pražci. Čísla nám znázorňují prst, kterým máme hrát:
- ukazováček
- prostředníček
- prsteníček
- malíček
Vysvětleme si to na příkladu. V diagramu vidíme znázorněný akord D. Vidíme celkem tři kolečka s čísly, tudíž víme, že k tomuto akordu budeme k potřebovat tři prsty. Kolečko s číslem 1 znamená, že hrajeme ukazováčkem. Vidíme, že je kolečko umístěno na druhém pražci na géčkové struně. Víme tedy naprosto přesně kam máme daný prst umístit. Obdobně pokračujeme s dalšími prsty.
Základní dělení akordů
Jedno ze základních dělení akordů je na akordy durové a mollové. Durové se značí velkým písmenem např. A, D nebo G a čtou se Á-dur, Dé-dur nebo Gé-dur. Mollové akordy se označují velkým písmenem + m/mi, např. Ami nebo Gmi. Tyto akordy čteme Á-moll a Gé-moll. Mollové akordy znějí oproti durovým smutně.
Další dělení akordů
Akordy se sedmičkou
Akordy se sedmičkou, např. A7, H7 nebo G7. Jde o velmi často používané akordy a to jak v lidové, klasické a vážné hudbě, tak i v hudbě populární nebo třeba country. Tento dominantní septakord má svůj název podle toho, že vzniká na pátém stupni durové stupnice, dominantě.
Zvýšené a snížené akordy
Zvýšený akord např. G# - čteme GIS. Snížený akord Gb - čteme GES. # nám daný akord zvyšuje o půl tónu, b akord o půl tónu snižuje. Pojďme si to vysvětlit na příkladu akordu C. C# bude zvýšený tón C = Cis. Cb bude snížený tón C = H.
BARÉČKA - barré akordy
Jedná se o akordy, které jsou na naučení již o něco těžší. Při hraní „barréček“ držíme natažený ukazováček přes všechny struny. A právě to je na nich to těžké. Jakmile se však jednou tento hmat naučíte, máte vyhráno. Můžete jej následně libovolně posouvat po hmatníku. Barré na 3. pražci = G dur, barré na 5. pražci = A dur. A tak dále.
Dejte si pozor na NULTÝ PRAŽEC
Na nultém pražci jsou zapsané informace o tom, zda strunu v daném akordu hrajeme nebo nehrajeme. Je velký zvukový rozdíl, když držím např. akord D dur a hraji přes všechny struny = špatně nebo se řídím nultým pražcem, kde je zapsáno, že strunu E a A nehraji = správně. Viz obrázek.
X - znamená, že strunu v akordu nehrajio - znamená, že strunu v akordu hraji
Co když mi akordy v dané písničce nesedí? TRANSPONUJTE
Jestliže si chcete zazpívat písničku ze zpěvníku, ale je na váš hlas příliš nízko či vysoko, můžete si akordy upravit tak (transponovat), aby se vám dobře zpívala. Tato situace může také nastat v případě, že se v písničce objeví nějaký složitější akord, který zatím nezvládáte.
Jak na to?
- Základem je si vždy vypsat akordy, které se v písničce objevují: např. D, A, G, E.
- Pokud chcete, aby byla píseň celkově položená výše, zvedněte všechny akordy o tón výš: E, H, A, FIS (můžete klidně o i dva nebo o tři, záleží na Vás).
- Pokud chcete, aby byla píseň celkově položená níže, snižte všechny akordy o tón níž: C, G, F, D (můžete klidně o i dva nebo o tři, opět záleží pouze na Vás)