Se hrou na kytaru lze začít v každém věku. Stačí k tomu odhodlání, dostatek volného času a samozřejmě kytara. Do hry vstupují také talent, píle a věk. To ale neznamená, že si dospělý člověk na kytaru nezahraje.
V dnešním souhrnu se zaměřujeme především na to, jak vybrat kytaru a co o nástroji vědět. Hudební teorii se probereme jindy. I tak vám ale pár rad na to, jak hrát na kytaru bez znalosti not.
Jak vybrat kytaru?
Výběr nového nástroje je komplikované téma. Pokročilí hráči tráví debatami o jednotlivých aspektech celé hodiny a diskuze se pohybují na akademické úrovni. Začátečníci mají rozhodování výrazně snazší. Vystačí si se základním nástrojem a řeší jen několik parametrů.
Cena
O tu jde totiž především. Pořízení nového nástroje není levná záležitost. Kytara pro začátečníky vás ale nezruinuje. Přesto se ale vyhněte nejlevnějším kytarám. Cena kytary ovlivňuje její zpracování a komfort při hře. Levné kytary mají nejčastěji tyto vady:
- nedrží ladění,
- nemají rovný krk,
- jsou vyrobené z nekvalitního dřeva.
Ceny kytar pro začátečníky se pohybují mezi 3000 až 5000 Kč. Za tuto cenu seženete nástroj korespondující s nadšením a zkušenostmi nového hráče. Začátečníkům se nevyplácí nástroje za více než 10 000 Kč. Takové jsou určeny pro pokročilejší kytaristy, kteří vlastnosti kytary ocení.
U nové kytary se zaměřte na její zpracování. Pečlivě ověřte stav krku. Měl by být rovný bez prohnutí. Tělo volte vždy alespoň z polomasivu. Pozitivně ovlivňuje zvuk, vydrží více než levné dřeva, přesto vám ale nezruinuje peněženku.
Akustická kytara za rozumnou cenu
Značka kytary
Na trhu se pohybuje spousta výrobců. V záplavě asijských značek a kopií dnes těžko rozeznáme kvalitní značky. Proto se vyplatí shánět kytary pro začátečníky od ověřených výrobců.
Mezi oblíbené výrobce kytar patří tyto značky:
- Cort
- Jay Turser
- Epiphone
- Oscar Schmidt
- Fender
Pozor si dejte na to, že většina výrobců má několik cenových kategorií. Například u zmiňovaného Fenderu vás na první pohled překvapí cena. Kytary Fender vyráběné v Mexiku nebo Asii jsou ale v nižší cenové hladině. S legendárním americkým Fenderem ale nesnesou srovnání.
Začátečníkům se nejvíce vyplatí kopie nástrojů vyráběné v Číně. Vybírejte ale takové značky, které si kvalitu výroby v Asii prověřují. Neznámé nebo bezejmenné kytary z Asie jsou jen předražená dekorace, nikoliv hudební nástroj pro začátečníky.
Tvar kytary
Jako začátečník si pravděpodobně vybavíte tvar klasické kytary. Modely se širokým hmatníkem vyrobené z nekvalitní překližky často najdete jako opečovávané rodinné dědictví. Má to ale jeden háček. Pro běžného kytaristu jsou naprosto nevhodné.
Začátečníci dnes používají tvar akustické kytary. Vyznačují se užším a pohodlnějším hmatníkem a mají lépe zpracovanou konstrukci. Při hře se používají kovové struny, které mají průraznější zvuk než nylonky. To vám zaručí, že se s kytarou neztratíte ani při hře u táboráku.
Tím ale druhy kytar nekončí. Tvar kytary souvisí také se stylem hry. Jinými slovy – jinou kytaru si pořizujete na country, další na folk a třetí na klasickou hru. Tvarům kytar jsme proto věnovali speciální článek, kde popisujeme jejich specifika a vlastnosti při hře.
Akustická nebo elektroakustická kytara?
Otázka, před kterou se dříve či později postaví většina kytaristů. Akustická kytara je fajn, v kapele si na ni ale příliš nezahrajete. Bicí, elektrická kytara nebo reproduktor se zpěvem vás přehluší.
Elektroakustická kytara má v sobě elektroniku, která zesiluje zvuk kytary. Vy ji pak jednoduše připojíte do komba nebo reproduktoru a stanete se plnohodnotným členem kapely. Elektroakustické kytary umožňují také ekvalizaci a modulaci zvuku, čímž dosáhnete nových možností.
To ale neznamená, že se bez elektroakustické kytary neobejdete. Jestliže plánujete domácí drnkání, vystačíte si s akustickou kytarou.
Velikost kytary
Dospělý hráči velikost kytary neřeší. O to důležitější je ale vhodně zvolená velikost u menších hráčů. Níže uvedená tabulka vychází z velikosti tradičních kytar (španělek). V obecném měřítku ale funguje i na akustické kytary.
S velikostí kytary vám nejlépe poradí v hudební škole. Ještě před nákupem navštivte kytarového lektora, který vám se správnou velikostí poradí. Špatná velikost kytary vede k řadě nevhodných návyků a hru na kytaru mladým kytaristům zprotiví.
Orientační výčet velikostí kytary:
- Čtvrtinové kytary - 4–6 let - 100–115 cm
- Poloviční kytary - 6–8 let - 115–135 cm
- Tříčtvrtinové kytary - 8–11 let - 135–150 cm
- Sedmiosminové kytary - 11–13 let - 150–160 cm
- Plná velikost - Více než 13 let - Více než 160 cm
Na co si dát pozor při výběru kytary?
Velikost, značka, cena a další faktory jsou běžné faktory, na které při výběru kytary narazíte. Existují ale také další vlastnosti, na které zapomínají i zkušení muzikanti.
- Praskliny, oděrky a škrábance – obvykle se jedná o známky zkoušení v hudebninách. Ke kytaře jednoduše patří. Zvlášť pokud se jedná o nástroj z výlohy za zvýhodněnou cenu. Na druhou stranu se ale může jednat o známky přeschnuté kytary.
- Pražce a prohnutí krku – v tomto případě je to složitější. Levné kytary pro začátečníky necharakterizuje zrovna precizně rovný krk a zpracované pražce. Nicméně krk nesmí být tzv. „do vrtule“ a pražce nesmí drhnout. Opět může jít o známky přeschnuté kytary a obojí ovlivňuje ladění a komfort při hře.
- Drnčení strun – důsledek nízkého dohmatu lze obvykle vyřešit jeho zvýšením. Každý nástroj má ale svoje limity. Pokud se při hře na prázdné struny ozývá nepříjemný kovový zvuk, raději sáhněte po jiném nástroji.
- Držení kytary – subjektivní vlastnost, která ovlivňuje pohodlí při hře. Není výjimkou, že ani nejdražší kytary některým hráčům prostě nesedí. Při výběru kytary nespěchejte a pořádně si nástroj osahejte. Vyzkoušejte si hru v sedě i ve stoje, nesmíte se cítit nepohodlně.
- Nespěchejte – pokud zvolíte správně, vybíráte si nástroj i na několik let dopředu. Mnohé kytaristy první nástroj provází po celý jejich život. V prodejnách jsou zvyklí na nerozhodné muzikanty, kteří dlouho vybírají a zkoušejí různé nástroje. Neostýchejte se – investujete vlastní peníze.
Kde koupit kytaru?
Na internetu nebo v kamenné prodejně? Na tuto otázku ještě žádný kytarista plnohodnotně neodpověděl. Nejvíce se vyplatí kombinace obou přístupů.
Nejprve si na internetu vyberte nástroje, které se vám líbí a vyznačují se pozitivními recenzemi. Pečlivě čtěte popisky a podívejte se na YouTube, kde hráči na kytaru nástroje hodnotí.
Poté se vydejte do prodejny hudebních nástrojů, kde se konkrétní nástroj nachází. Tam si ho pořádně osahejte, vyzkoušejte a poslechněte. Pokud se jedná o elektroakustickou kytaru, nechte si ji zapojit do aparatury. Ideálně do takové, kterou plánujete pořídit.
Finální rozhodnutí je nakonec na vás. Buď se vrátí zpět na internet, kde nástroj objednáte online, nebo si ho odvezete z kamenného obchodu. Při nákupu na internet si ale dejte pozor na zahraniční e-shopy a jejich záruční podmínky.
Potřebuji ke hře na kytaru znát noty?
I když se vás spousta kytaristů bude snažit přesvědčit o tom, že hru na kytaru zvládnete bez not, příliš jim nevěřte. Jistě, v hudební historii najdeme kytaristy jako Billy Sheehana nebo Dennise Chamberse. Tito hráči perfektně ovládli hru na kytaru a přesto se ve světě černých kuliček neorientovali.
Jen málokdo ale k zajímavým příběhům dodá, že si tito muzikanti vymysleli vlastní hudební zápis. Vedle toho se často jedná také o výjimečné talenty, kteří se rodí jednou za čas.
Takže ano, bez not to sice jde, znalost hudební teorie ale usnadní vaše učení. Nemusí to být zrovna noty. Naučte se akordy a jejich zápis a osvojte si alespoň tabulatury. Kytarové party se naučíte rychleji a snáze se uchytíte také v kapele.